Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Αφεντικά της Δύσης (videos)

Διατηρήθηκαν οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ στην πρώτη θέση της δυτικής περιφέρειας του NBA επικρατώντας με 107-93 των Σαν Αντόνιο Σπερς στο «Chesapeake Energy Arena».

Το ημίχρονο έληξε 53-48 υπέρ των πρωταθλητών Δύσης, αλλά το σκορ έγινε 71-56, 4:27 πριν από τη λήξη του τρίτου 12λεπτου ύστερα από σερί 11-0, που ολοκληρώθηκε με καλάθι του Νικ Κόλισον (8 πόντους, 10 ριμπάουντ). Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους, πριν οι αναπληρωματικοί του Γκρεγκ Πόποβιτς μειώσουν στους 9. Ουδέποτε, όμως, απείλησαν τα «σπιρούνια» και υποχώρησαν στο 19-7. Ταυτόχρονα οι Θάντερ ανέβηκαν στο 20-4 με την ενδέκατη διαδοχική νίκη τους!

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Σερζ Ιμπάκα ισοφάρισε ρεκόρ καριέρας με 25 πόντους. Επίσης, μάζεψε 17 ριμπάουντ και μοίρασε 3 μπλοκ επισκιάζοντας τους συνήθεις ύποπτους, Κέβιν Ντουράντ (19 πόντους, 6/13 σουτ) και Ράσελ Ουέστμπρουκ (22 πόντους, 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 6/18 σουτ). Ακόμα, ο Κέβιν Μάρτιν πέτυχε 20 πόντους.

Από τους Σπερς απουσίασαν οι Μανού Τζινόμπιλι και Καούχι Λέοναρντ, ενώ είχε εκτιμηθεί πως θα λείψει και ο Στέφεν Τζάκσον. Ο 34χρονος γκαρντ/φόργουορντ, όμως, πέρασε σαν αλλαγή και πάτησε παρκέ για πρώτη φορά από τις 11 Νοεμβρίου, όταν υπέστη κάταγμα σε δάκτυλο χεριού. Μάλιστα πέτυχε 5 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ σε 19 λεπτά.

Συνολικά ξεχώρισαν οι Τόνι Πάρκερ και Νάντο Ντε Κολό με 14 πόντους. Στους 12 σταμάτησε ο Τιμ Ντάνκαν και στους 10 ο Τιάγκο Σπλίτερ, που παρέμειναν στη βασική πεντάδα του Πόποβιτς.

NBA: Μία νίκη μακριά από τελικούς της Δύσης οι Μάβερικς - Στους τελικούς της Ανατολής οι Σέλτικς
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (16/05) - Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - ΠΑΟΚ
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (16/05): «Μάγκας» Ολυμπιακός, «Ναυάγιο» ΑΕΚ
Super League: 90 λεπτά μακριά από τον τίτλο ο ΠΑΟΚ | Video με όσα έγιναν σε Φάληρο και Τούμπα