Οι Γιούτα Τζαζ τιμώρησαν τους Λέικερς

Αν και η παράδοση τους ήθελε να χάνουν στο Στέιπλς Σέντερ, οι Γιούτα Τζαζ επικράτησαν 103-99 των Λος Άντζελες Λέικερς, με τον Μίλσαπ να πετυχαίνει 24 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκειά του, με τους Τζαζ να έχουν στο μεγαλύτερο διάστημα ένα βραχύ προβάδισμα που το διατήρησαν ως το τέλος.

Το πρώτο δωδεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με το σκορ να λήγει 23-20. Στη συνέχεια οι Λέικερς κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μπάινουμ ακόμη και με δέκα πόντους (33-43), όμως οι Τζαζ με ένα σερί 10-1 πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά στο σκορ.

Το παιχνίδι συνέχισε να πηφαίνει καλάθι-καλάθι και στην τρίτη περίοδο, με την ομάδα της Γιούτα να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ. Στο 4ο δωδεκάλεπτο ακόμη ένα σερί των φιλοξενούμενων 12-2 τους έφερε στο +10 (89-79). Οι Λέικερς προσπαθούσαν με τον Μπάινουμ, που έφτασε τους 33 πόντους, να διατηρηθούν κοντά στο σκορ, όμως οι Τζαζ τελικά πήραν τη νίκη με 103-99.