Ψύχραιμος ο Νενέ στο Ντένβερ

Νίκη με 118-117 στην παράταση (105-105 κ.α.) πήραν οι Ντένβερ Νάγκετς σε βάρος των Ατλάντα Χοκς και επανήλθαν στις επιτυχίες.

Ο Κώστας Κουφός μπήκε στην αποστολή μετά από απουσία έξι αγώνων λόγω τραυματισμού, αλλά δεν πάτησε παρκέ. Οι Νενέ και Ντανίλο Γκαλινάρι, όμως, φαίνεται πως ξεπέρασαν οριστικά τα δικά τους αντίστοιχα προβλήματα. Ο πρώτος σημείωσε τις νικητήριες βολές στην παράταση και ο Ιταλός φόργουρντ παρεμπόδισε, όσο χρειαζόταν τον Ζάζα Πατσούλια στην τελευταία επίθεση των «γερακιών».

Συνολικά, ο Βραζιλιάνος σέντερ είχε 22 πόντους, ενώ ο Γκαλινάρι σημείωσε 19. Ακόμα, ο Τάι Λόουσον έφτασε στους 21 και ο Αλ Χάρινγκτον στους 19.

Στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, πάντως, οι Χοκς είχαν ευκαιρία νίκης με τον Κερκ Χάινριχ να εκτελεί δύο βολές. Τελικά ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε στη μία και ο αγώνας κατέληξε στην παράταση, αφού δεν πρόλαβαν να αντιδράσουν οι Νάγκετς στο υπολειπόμενο 1.1 του 48λεπτου.

Ο Χάινριχ, πάντως, είχε 3/4 τρίποντα και 22 πόντους. Επίσης ο Τζο Τζόνσον σταμάτησε στους 34, ενώ ο Τζος Σμιθ στους 33, αν και συμπλήρωσε έξι φάουλ στα κρίσιμα λεπτά της παράτασης.

Μπροστά σε 15,594 θεατές που βρέθηκαν στο «Pepsi Center», οι Νάγκετς προωθήθηκαν στο 24-19 και κράτησαν την έκτη θέση της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Στο 24-18 υποχώρησαν οι Χοκς, αλλά διατήρησαν την αντίστοιχη θέση της Ανατολής.