Τρίτη σερί ήττα για Μάβερικς

Νέα συντριβή, αυτή την φορά με 111-87 από τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς γνώρισαν οι Ντάλας Μάβερικς, ενώ ο Στέφεν Κάρι χτύπησε... πάλι.

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές ολοκλήρωσαν τριάδα παιχνιδιών σε ισάριθμα βράδια με... ισάριθμες ήττες. Στο Όκλαντ ήταν πολύ μακριά από τον καλό τους εαυτό, έμειναν πίσω με 52-42 στο ημίχρονο και η διαφορά πήρε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στο δεύτερο μέρος τς αναμέτρησης.

Στο πρώτο μέρος, ο Ντέιβιντ Λι σημείωσε 21 από τους 25 πόντους του. Ουσιαστικά ο 28χρονος φόργουρντ των «πολεμιστών» άνοιξε το δρόμο για την ευρεία νίκη, την οποία «έχτισαν» οι Νέιτ Ρόμπινσον (21 π., 3/6 τρ.) και Μόντα Έλις (20 π., 4/5 τρ.) στην τρίτη περίοδο.

Ταυτόχρονα, προς το τέλος του τρίτου 12λεπτου, ο Κάρι αποχώρησε για πολλοστή φορά φέτος τραυματισμένος. Συγκεκριμένα γύρισε τον δεξιό του αστράγαλο στο πρώτο του παιχνίδι σαν βασικός ύστερα από την επιστροφή του από τραυματισμό στο δεξί πόδι.

Από τους Μάβερικς απουσίασε για λόγους κόπωσης ο Τζέισον Κιντ. Πάντως, παρά την «βαριά» ήττα ο Ντιρκ Νοβίτσκι έφτασε στους 22 πόντους με 7/16 σουτ, αλλά ήταν ο μοναδικός παίκτης των φιλοξενούμενων που στάθηκε στο «ORACLE Arena».

Έτσι, οι Ουόριορς πέτυχαν την 16η τους νίκη σε 37 αγώνες από την αρχή της σεζόν. Πλέον απέχουν τέσσερις επιτυχίες από την όγδοη θέση της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ, την οποία κατέχουν οι Μάβερικς με απολογισμό 23-20.

LIVE CHAT: Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός 1-0 (ημίχρονο)
ΑΕΚ: Έτοιμη και με Λόπες στο ντέρμπι!