Ιαπωνία-Τσεχία 76-89: Έγραψαν ιστορία οι Τσέχοι (photos+video)

Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2019: Η Τσεχία επικράτησε της Ιαπωνίας με 89-76 και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας της, σε Μουντομπάσκετ.

Την πρώτη της νίκη στην ιστορία στα Παγκόσμια Κύπελλα πέτυχε η Τσεχία, που επικράτησε σχετικά εύκολα της Ιαπωνίας με 89-76 για τον πέμπτο όμιλο του Μουντομπάσκετ της Κίνας.

Οι Τσέχοι πήραν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το προβάδισμα, διατήρησαν τα ηνία και έφτασαν σε μια νίκη που τους κάνει να σκέφτονται πλέον τον... τελικό πρόκρισης απέναντι στην Τουρκία.

Εκεί κρίθηκε:

Μόλις 5 λάθη έκαναν οι Τσέχοι, στοιχείο που δείχνει την απόλυτη συγκέντρωση που είχαν και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης. Παράλληλα η ευστοχία τους από τα 6,75, αλλά και η ψυχραιμία τους στις βολές, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ τους.

Ο MVP:

Τόμας Σατοράνσκι. Απόλυτος ηγέτης με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο γκαρντ των Μπουλς έδειξε πως στη μέρα του μπορεί να ανεβάσει επίπεδο τους Τσέχους.

Japan vs Czech Basketball Fiba World Cup 2019 Full Game Highlights

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»