Mundobasket: Ανγκόλα-Μεξικό 55-79

Την πρώτη του νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ της Ισπανίας πανηγύρισε το Μεξικό, επικρατώντας της Ανγκόλα 55-79.

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η Ανγκόλα, που κατάφερε με ένα σερί 10-2 να προηγηθεί και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος του δεκαλέπτου με 20-15. Το Μεξικό δεν είχε καλές επιθετικές επιλογές και έμοιαζε εγκλωβισμένο στην άμυνα των Αφρικανών. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι Μεξικανοί ανέβασαν στροφές και με ευστοχία στα τρίποντα πήραν το προβάδισμα, όμως στα τελευταία λεπτά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν από τα 6,75μ., παρά την επιμονή τους και η Αγκόλα μείωσε τον πόντο.

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Βαλντεολμίλος σοβαρεύτηκαν και μπόρεσαν με καθαρό μυαλό στην επίθεση και σωστή άμυνα να πάρουν μια διαφορά πάνω από δέκα πόντους και να τη διατηρήσουν. Οι Μεξικανοί πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με +12 (45-57), αλλά εκεί δε συνάντησαν καμία αντίσταση. Οι Αφρικανοί συμβιβάστηκαν με την ήττα και η διαφορά ξέφυγε πάνω από τους 20 πόντους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ερνάντες, ο οποίος πυροβολούσε από τη γραμμή των τριών πόντων, καθώς είχε 6/10 τρίποντα και συνολικά 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 35-36, 45-57, 55-79

Ανγκόλα (Μασέδο): Μπάρος 2, Τσιπριάνο 3, Κόστα 5 (1), Σάντος, Φορτές 7 (2), Γκόμεζ, Ζοακίμ 14 (1), Μανουέλ 2, Μίνγκας 5, Μουρ, Μορέιρα 13, Ντονιέμα 5

Μεξικό (Βαλντεολμίλος): Στολ 6 (2), Μέσα, Μέντες-Βαλντές, Γκουτιέρες Χ. 6, Μαρτίνες 12 (4), Ερνάντες 24 (6), Αγιόν 17, Κρουζ 14, Ράμος, Παράδα

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός AKTOR: LIVE ο «τελικός» για τη σειρά των playoffs της Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο νοσοκομείο ο Πάρης Δερμάνης
Μακάμπι: Μέσα ο Μπάλντγουιν
Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός AKTOR: Στην «Aleksandar Nikolic Hall» για το «τελικό» οι «πράσινοι»