Μουντομπάσκετ 2014: Ανγκόλα – Κορέα 80-69

Νικηφόρα μπήκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2014 της Ισπανίας η Ανγκόλα, η οποία επικράτησε σχετικά εύκολα 80-69 της Κορέας για τον τέταρτο όμιλο της διοργάνωσης, στον οποίο βρίσκονται ακόμα Μεξικό, Αυστραλία, Λιθουανία και Σλοβενία.

Οι Αφρικανοί είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και προηγήθηκαν και με 20 πόντους διαφορά (36-16) προς το τέλος του ημιχρόνου, αλλά τα... χρειάστηκαν στην τρίτη περίοδο όταν οι Ασιάτες μείωσαν στους τέσσερις πόντους με επιμέρους σκορ 32-16 (52-48).

Ως εκ τούτου, το ματς έγινε ντέρμπι μπαίνοντας οι δύο ομάδες στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, όμως οι Ανγκολέζοι μπόρεσαν να βρουν τον εαυτό τους και να φτάσουν στη νίκη αυξάνοντας και πάλι την υπέρ τους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 16-6, 36-18, 52-48, 80-69.

Ανγκόλα (Μασέδο): Σιπριάνο 16, Κόστα 6, Ντονιέμα 2, Γιοακίμ 6, Μουρ 10, Μορέιρα 16, Μπάρος 10, Μίνγκας 14.

Ν. Κορέα (Γιου): Μουν 8, Γιανγκ 11, Λι 4, Κιμ Σ. 15, Τσο 10, Γιανγκ 3, Κιμ Γ. 6, Οχ 4, Κιμ Γ. 8.

Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 92-58: Έβγαλε αντίδραση, πάει σε τελικό πρόκρισης στην Ισπανία
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός: Live ο ημιτελικός του Europa Conference League
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο γήπεδο και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς
Παναθηναϊκός AKTOR: Στη “Χάλα Πιονίρ” ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος