Mundobasket 2014: Ο αξέχαστος ημιτελικός του 1986 (video)

Μία από τις επικότερες ανατροπές σε αγώνα Μουντομπάσκετ έγινε το 1986 στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας, με τους Σοβιετικούς να γυρνάνε ένα... χαμένο παιχνίδι κόντρα στους Γιουγκοσλάβους και να παίρνουν την πρόκριση στην παράταση.

Οι Γιουγκοσλάβοι είχαν πάρει προβάδισμα εννιά πόντων (85-76) με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει για τη λήξη. Άπαντες πίστευαν ότι οι «Πλάβι» είχαν πάρει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό με την οικοδέσποινα Ισπανία, αλλά όλοι υπολόγιζαν χωρίς τους... ξενοδόχους!

Όπου ξενοδόχοι οι απίθανοι Σοβιετικοί οι οποίοι με τρία διαδοχικά τρίποντα από Σαμπόνις, Τιχονένκο και Βάλτερς ισοφάρισαν 85-85 κι έστειλαν το ματς στην παράταση.

Η εξέλιξη του αγώνα οδήγησε τους Σέρβους σε ακραίες αντιδράσεις (έβαλαν τα κλάματα) και στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης η Σοβιετική Ένωση νίκη 91-90 για να περάσει εκείνη στον τελικό και μάλιστα να στεφθεί παγκόσμια πρωταθλήτρια -νικώντας 88-83 την Ισπανία-.

Θυμηθείτε έναν από τους ιστορικότερους αγώνες όλων των εποχών στο παρακάτω βίντεο.

BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα