Με σούπερ Σάκοτα «κλείδωσε» την πρόκριση η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ έδειξε σφυγμό στην τέταρτη κρίσιμη περίοδο, επικράτησε με 82-72 της Λούντβιγκσμπουργκ με σούπερ Σάκοτα και αγκάλιασε την πρόκριση στα νοκ άουτ ματς του Basketball Champions League

Σε ένα παιχνίδι που κυριολεκτικά στράβωσε στην τρίτη περίοδο και στις αρχές της τέταρτης, η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα ψυχή στην τελευταία παρτίδα και πήρε σπουδαία νίκη η οποία της δίνει πρόκριση στην επόμενη φάση των νοκ άουτ του Basketball Champions League.

Με τον Σάκοτα να τραβάει το σκοράρισμα με 27 πόντους και τον Ούκιτς να ανάβει την σπίθα που χρειαζόταν στα τελευταία λεπτά, η ΑΕΚ κάλυψε τη διαφορά του πρώτου αγώνα για το ενδεχόμενο ισοβαθμίας μεταξύ των ομάδων και έφτασε στο 7-5.

Όλα κρίθηκαν στην αντίδραση που έδειξαν οι «κιτρινόμαυροι» όταν οι Γερμανοί ξέφυγαν με +7 προς το τέλος της τρίτης περιόδου. Εκεί η Ένωση έσφιξε την άμυνά της, πέτυχε μεγάλα σουτ και επί της ουσίας έμεινε ζωντανή ακόμα και για το απευθείας εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του Basketball Champions League ως μια από τις τρεις καλύτερες δεύτερες ομάδες των ομίλων.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 45-34, 55-59, 82-72

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 7 (4 ασίστ), Ελονού 5 (5 ριμπ.), Σάκοτα 27 (5 ριμπ.), Βασιλειάδης 4, Μιλόσεβιτς 11 (6 ριμπ.), Χαριτόπουλος, Ντίξον 8 (4 ασίστ), Λαρεντζάκης 9 (4 ριμπ.), Ιβάνοβιτς, Μαυροειδής 11 (4 ριμπ.), Γουίλιαμς.

Λούντβιγκσμπουργκ (Πάτρικ): Χάμοντς 6, Κότον 20, ΜακΡέι 2, Μάρτιν 8, Κρόφορντ 11, Μπουν, Τίμαν 2, Τόπερτ 3, Λέζινγκ, Κούλεϊ 20.

Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ