ΑΕΚ - Παρτιζάν 91-81: Είχε τις λύσεις και...Ντίξον η Ένωση

Νίκη με σκορ 91-81 πέτυχε η ΑΕK επί της Παρτιζάν στο ΟΑΚΑ για την 6η αγωνιστική της FIBA Champions League.

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιούρι Ζνταβτς ήταν ο Ντίξον (15π., 4ασ.) με άξιους συμπαραστάτες του τους Σάκοντα, Μαυροειδή και βασιλειάδη, που έδιναν λύσεις σε άμυνα και επίθεση.

Η Ένωση μπορεί να δυσκολεύτηκε αφού η παρτζάν όποτε έμεν πίσω στο σκορ κατάφερνε να επιστρέφει και να έχει από κοντά την ελληνική ομάδα, ωστόσο στο τέλος διατήρησε την ψυχραιμία της και έφτασε στην τέταρτή της νίκη στη διοργάνωση.

Αυτή ήταν η Τρίτη ήττα της Παρτιζάν, που έδειξε ότι θα αποτελέσει δύσκολο αντίπαλο για κάθε ομάδα.

Εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (31/62 στα σουτ εντός πεδιάς), έμφαση στη δημιουργία (20 ασίστ) και «εκτελεστές» τους Ντούσαν Σάκοτα (19π.), Κώστα Βασιλειάδη (16π.) και Μάικλ Ντίξον (15π.) η ΑΕΚ πάτησε... γκάζι όποτε χρειάστηκε, πήρε τη νίκη και πλέον στρέφει την προσοχή της στο ντέρμπι πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (26/11). Από την Παρτιζάν των 18 λαθών ξεχώρισε ο Χάτσερ με 18 πόντους.

Η Ένωση εξαργύρωσε την αμυντική της προσήλωση στο πρώτο δεκάλεπτο και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους σε 9 λάθη σε αυτό το διάστημα κατάφερε να κλείσει την περίοδο στο +8 (22-14), απέναντι σε μία Παρτιζάν που έμενε κοντά στο σκορ, λόγω της κυριαρχίας της στα ριμπάουντ.

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν τους αιφνιδιασμούς και το μακρινό σουτ με αποτέλεσμα στο 15΄ να ξεφύγουν με +11 (33-22), για να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +9 (42-33). Με την Ένωση να μπαίνει «ζεστή» στην τρίτη περίοδο η διαφορά εκτοξεύτηκε γρήγορα στους 12 πόντους (53-41 στο 25΄), αλλά τα διαδοχικά «κιτρινόμαυρα» λάθη έφεραν την ΑΕΚ σε δύσκολη θέση στο 30΄ (64-62).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ένα σερί 8-0 ήταν αρκετό για την ΑΕΚ, προκειμένου να ξεφύγει και πάλι με διαφορά ασφαλείας (74-64 στο 33΄) και να μην κοιτάξει πίσω...

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Ούκιτς 7 (1), Σάκοτα 19 (3), Βασιλειάδης 16 (4), Μιλόσεβιτς 10 (1), Ντίξον 15 (2), Λαρεντζάκης 2, Φάλκερ (6ρ), Ιβάνοβιτς 3 (1), Μαυροειδής 10, Ουίλιαμς 9 (1).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Ρόμπινσον 7 (2), Ράτκοβιτσα 10 (1), Βράμπατς 2, Μαρίνκοβιτς 13 (3), Μπίρτσεβιτς 12, Κοπρίβιτσα 5, Άντριτς 5 (1), Χάτσερ 18 (2), Καράχοτζιτς 3 (1), Λούκοβιτς 6.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 42-33, 64-62, 91-81

Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι