Στην ΤΣΣΚΑ το «Gomelsky Cup»

Στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατέληξε το «Gomelsky Cup» αφού οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη επιβλήθηκαν άνετα της Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 95-73.

Οι Μοσχοβίτες απέδειξαν ότι παραμένουν εκ των φαβορί των ευρωπαϊκών γηπέδων, αφού στο παρκέ έκαναν ότι ήθελαν απέναντι στην «ομάδα του λαού».

Οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν με το γκάζι πατημένο στον αγώνα, πράγμα που πιστοποιείται από το γεγονός ότι πήραν διαφορά 20 πόντων μόλις στο 9ο λεπτό (31-11).

Η Μακάμπι ανέβασε στην δεύτερη περίοδο την απόδοσή της, ωστόσο μαζεύοντας λίγο τη διαφορά (52-39 στο ημίχρονο).

Στην τρίτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ έδειξε αδιάφορη με αποτέλεσμα οι ισραηλινοί να ρίξουν στο πρώτο εξάλεπτο τη διαφορά στους 9 πόντους (63-54), όμως κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να παίξουν μπάσκετ ξανά και δεν άφησαν περιθώρια στην Μακάμπι να έχει βλέψεις για τη νίκη.

«Πάρτι» της Παρί Σεν Ζερμέν στη Βαρκελώνη και ραντεβού με Ντόρτμουντ στα ημιτελικά
Θρίαμβος για το Περιστέρι του Σπανούλη - Ιστορική πρόκριση στο Final Four του BCL
Γνώριμοι στην Ελλάδα οι διαιτητές στις ρεβάνς ΠΑΟΚ - Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)