Στο Βερολίνο, με στάση Βελιγράδι, θα είναι… ωραία!

Με τον ΗΓΕΤΗ του Παναθηναϊκού AKTOR να πραγματοποιεί… εξωπραγματική εμφάνιση, οι “πράσινοι” επικράτησαν της Μακάμπ με 95-79ι, έκαναν το 1-1 και πάνε στο Βελιγράδι για να τελειώνουν τη δουλειά.

Μεγάλο βράδυ για τον Παναθηναϊκό AKTOR ο οποίος μοίρασε απαντήσεις. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν 48 ώρες μετά την ήττα της από την Μακάμπι, σήκωσε κεφάλι, πάτησε στα πόδια της και Άλεν την ανατροπή. Πήρε την νίκη με… έκανε το 1-1 και το σημαντικότερο είναι ότι άλλαξε πλέον τη ψυχολογία της σειράς. Σε ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ που… έβραζε από… τρέλα, ο Παναθηναϊκός με το κορυφαίο τον αρχηγό του, Κώστα Σλούκα που… διέλυσε όλα τα αμυντικά συστήματα της Μακάμπι και σκόραρε 29 πόντους και τρομερή εμφάνιση από τον Ιωάννη Παπαπέτρου που είχε 15 πόντους έκανε το πρώτο βήμα και ετοιμάζεται για την ολική ανατροπή.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με πολύ κακή προσέγγιση την αμυντική του λειτουργία δίνοντας την δυνατότητα στον Κοέν, για μία ακόμα φορά, να βρει ελεύθερα σουτ και να τον τιμωρήσει. Την ίδια στιγμή ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να περάσει την μπάλα κοντά στο καλάθι και το σκορ στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα ήταν 4-8. Ο Μήτογλου δεν ήταν… ζεστός, αλλά είχε δύο καρφώματα, με τον Ναν να μειώνει σε 7-8 με το πρώτο τρίποντο του. Ο Αταμάν ήθελε συνεχώς τον Γκραντ πάνω στον Λορένζο Μπράουν ο οποίος ήταν εξαιρετικός από το ξεκίνημα, αλλά δύο καλές άμυνες και ένα ακόμα τρίποντο από τον Ναν έκαναν το 14-12 στο 5’.

Ο Κοέν συνέχιζε να… πληγώνει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος αντιμετώπιζε πολλά αμυντικά προβλήματα, ιδίως μέσα στο ζωγραφιστό. Ο Μήτογλου δεν είχε ξεκινήσει καθόλου καλά σε άμυνα και επίθεση και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Κάτας. Με καλάθι του Μπράουν η διαφορά πήγε στους 7 πόντους, 16-23, με τους Σλούκα και Βιλντόζα να δίνουν λύσεις και να μειώνουν σε 20-25. Στην τελευταία επίθεση, όμως, της Μακάμπι ο Ριβέρο σκόραρε από τη γραμμή του τρίποντου και έκανε το 20-28.

Οι διαιτητές κρατούσαν τη Μακάμπι, ο Βιλντόζα τον Παναθηναϊκό

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλύτερα και με τους Σλούκα και Βιλντόζα να… οδηγούν σωστά τους συμπαίκτες του οι “πράσινοι” μείωσαν σε 25-28. Η Μακάμπι συνέχιζε να είναι εύστοχη από μακριά και σε συνδυασμό με την τρομακτική εύνοια της διαιτησίας κατάφερνε να διατηρεί τα ηνία της αναμέτρησης. Ο Βιλντόζα έφερε και πάλι τη διαφορά στο σουτ, 28-31, αλλά η συνεχόμενα αστοχία των παικτών του Παναθηναϊκού έκανε το σκορ 30-35 στο 15’΄.

“Καυτός” Σλούκας, εντυπωσιακός Παπαπέτρου και 31-11

Η διαιτησία για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ήταν επιεικώς… αισχρή κλείνοντας τα μάτια σε επιθετικό του Ριβέρο πάνω στον Σλούκα, αλλά και σε άκρως αντιαθλητικό φάουλ του Κόλσον στον αρχηγό του Παναθηναϊκού, ο οποίος τον χτύπησε από πίσω στο σβέρκο του για να ανακόψει αιφνιδιασμό. Παρ’ όλα αυτά ο αρχηγός του “τριφυλλιού” πήρε την ομάδα πάνω του και με 8 δικούς του πόντους έκανε το 38-38, 2:48 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Και δε σταμάτησε εκεί. Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και έκανε ότι ήθελε τη Μακάμπι. Σλούκας και πάλι για τρεις, ο Παπαπέτρου 5 συνεχόμενους πόντους από το αντιαθλητικό του Νίμπο και ένα γκολ-φάουλ του Ματίας Λεσόρ έφεραν το ματς στο 49-38, 1:27 πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Τεράστια συνεισφορά στην ολική ανατροπή του πρώτου μέρους, τοι οποίο “έκλεισε” στο 51-39, έπαιξε ο Ιωάννης Παπαπέτρου ο οποίος ήταν καταλυτικός στην αμυντική λειτουργία της ομάδας του “τριφυλλιού” και πάνω στον Κόλσον, αλλά και στο ομαδικό κομμάτι, ενώ και επιθετικά έδωσε πάρα πολλές λύσεις.

Εξαιρετικό το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην τρίτη περίοδο, με τους “πράσινους” να συνεχίζουν να είναι απόλυτα συγκεντρωμένοι και με απίστευτη προσήλωση στην άμυνα να διατηρούν το προβάδισμα τους. Ο Παπαπέτρου από τη μία και ο Μπράουν από την άλλη σκόραραν για τις ομάδες τους, με τον νατουραλιζέ Ισπανό να είναι όλη η Μακάμπι. Με τρίποντο ο Έλληνας παίκτης έκανε το 62-44, φτάνοντας τη διαφορά στους 18 πόντους, ενώ όσο περνούσε η ώρα άρχισε να βρίσκει ρυθμό και οι Κέντρικ Ναν, με το σκορ στο 25’ να είναι 64-46. Στο σημείο αυτό ο Όντεντ Κάτας γύρισε την άμυνα της ομάδας του σε ζώνη με τους “πράσινους” προς στιγμή να… βραχυκυκλώνουν. Ο Σλούκας πέρασε στο παρκέ και έκανε πάλι τη διαφορά, κάνοντας ότι θέλει την άμυνα της Μακάμπι. Την ίδια ώρα όμως ο Παναθηναϊκός είχε χαλαρώσει στην άμυνα, παρ’ όλα αυτά λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 71-56. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, όμως, χρεώθηκε με 4ο φάουλ και στη συνέχεια ένα φτηνό λάθος του Ναν έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πετύχουν καλάθι στον αιφνιδιασμό και να “κλείσουν” το δεκάλεπτο με το σκορ στο 71-60.

Το καθάρισε ο Σλούκας, το υπέγραψε ο Παπαπέτρου

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν η σειρά της Μακάμπι να αντιδράσει και το έκανε με το.. καλησπέρα. Οι φιλοξενούμενοι χτυπούσαν συνεχώς κοντά στο καλάθι, πληρώντας τη ρακέτα του “τριφυλλιού” και κατάφεραν σε χρόνο… ρεκόρ να ξαναμπούν στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 71-68. Κάπου εκεί οι “πράσινοι” έμοιαζαν να… ξυπνάνε, ο Αταμάν συνέχιζε τις αλλαγές και ο Λεσόρ έκανε το 76-70, έξι λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα και στην αμέσως επόμενη φάση με ένα ακόμα κάρφωμα έκανε το 78-70 βάζοντας… φωτιά στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων. Ο Σλούκας πήρε την σκυτάλη… έκανε ότι ήθελε την άμυνα των Ισραηλινών και ο Γκραντ με τρίποντο έκανε το 87-72 με τους "πράσινους" να φτάνουν άνετα στο 95-79.

Τα Δεκάλεπτα: 20-28, 51-39, 71-60, 95-79