Euroleague, Παναθηναϊκός AKTOR - Αρμάνι 79-62: Πράσινη μαγεία - Πάει ολοταχώς για πλεονέκτημα
Eurokinissi

Euroleague: Μία ακόμα μαγική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός AKTOR, ο οποίος διέλυσε 79-62 μπροστά στους εκστασιασμένους οπαδούς του στο ΟΑΚΑ.

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός AKTOR καθώς έκανε… πάρτι κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο, η οποία ήταν ιδιαίτερη ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα και είχε όλα τα αστέρια της στη σύνθεσή της. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν κυριάρχησαν στην άμυνα, που ισοπέδωσαν τα ατού των Ιταλών, αλλά και στην επίθεση, με τρομερή πολυφωνία και πέντε παίκτες να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων.

Έτσι, το «τριφύλλι» ανέβηκε στο 15-9 και «έπιασε» στην 3η θέση της βαθμολογίας την Βίρτους Μπολόνια και την Φενέρμπαχτσε που έχουν το ίδιο ρεκόρ. Αντίθετα, η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα έπεσε στο 10-14 και έχασε πολύτιμο έδαφος για την είσοδο στην 10άδα και τα play in της Euroleague.

Έδωσε ενέργεια ο Καλαϊτζάκης

«Παρών» για μία ακόμα «μάχη» του Παναθηναϊκού AKTOR στα τελευταία παιχνίδια «φώναζε» ο Καλαϊτζάκης, ο οποίος μετά την είσοδό του στο παρκέ, έπειτα από το πρώτο τρίλεπτο του ματς, έβγαλε ενέργεια και με 4 δικούς του πόντους και μία ασίστ από δικό του κλέψιμο, έφερε την ομάδα του στο +6 (12-6) στο 6’. Ο Ετόρε Μεσίνα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Μίροτιτς, προκειμένου να βρει λύσεις στην επίθεση, αλλά οι γηπεδούχοι έσφιξαν ακόμα περισσότερο την άμυνά τους, έφτασαν στο +9 (19-10) στο 8’ αλλά ο Μαυροβούνιος μείωσε 21-16 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Εντυπωσιακός Ερνανγκόμεθ

Στο δεύτερο… μέρος του πρώτου ημιχρόνου, έκανε την… εμφάνισή του ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ. Ο Ισπανός ήταν εξαιρετικός, με δικό του τρίποντο έφερε τη διαφορά στους 10 (26-16) και με 10 πόντους και μια ασίστ, για το τρίποντο του Γκριγκόνις, ο Παναθηναϊκός AKTOR έφτασε κοντά στο +20 (42-26). Παράλληλα, καθοριστική ήταν και η άμυνα του Γκραντ στον Σιλντς, που έμεινε στους δύο πόντους με 1/5 σουτ και οι «πράσινοι» πήγαν στο ημίχρονο με 16 πόντους διαφορά (44-28).

Καλαϊτζάκης και Αντετοκούνμπο έβαλαν... φωτιά στο ΟΑΚΑ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Αρμάνι να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και μείωσε 46-35, σε λιγότερο από τρία λεπτά. Όμως, η είσοδος των Καλαϊτζάκη και Αντετοκούνμπο έφερε και πάλι ενέργεια στο παρκέ για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, που έκανε σερί 7-0 για το +18 (53-35) στο 25’. Οι δύο βολές του Μίροτιτς βρήκαν άμεση απάντηση με τρομερά καλάθια από Καλαϊτζάκη και Αντετοκούνμπο και η διαφορά επέστρεψε στο +16 (57-41) πριν το τελευταίο… κομμάτι του αγώνα.

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός AKTOR δεν έδειξε καμία διάθεση να πάρει το πόδι από το… γκάζι και με τους Γκριγκόνις, Λεσόρ και Καλαϊτζάκη να προσφέρουν σημαντικές… ανάσες, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 67-48 στο 35’ και εν συνεχεία το τρίποντο του Ναν έφερε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, με το ΟΑΚΑ να παίρνει… φωτιά από τους εκστασιασμένους οπαδούς των «πράσινων».

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 44-28, 57-41, 79-62.

Ο... τελικός ΠΑΟΚ - ΑΕΚ κι ο «μύθος» Πετρούνιας: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
NBA: Πιο σκληροί οι Μάβερικς σε επεισοδιακό ματς, θυρίαρχοι Τίμπεργουλφς – Δείτε τα highlights
NBA: Ήττα των Μπακς σε τρομερό ματς, 2-1 οι Πέισερς! – Ξανά εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο