Euroleague: Ελπίζει για 6άδα ο Ολυμπιακός - Ασταμάτητη η Ρεάλ | Η βαθμολογία και τα highlights

Euroleague: «Ζωντανός» στο… κυνήγι της 6ης θέσης της βαθμολογίας έμεινε ο Ολυμπιακός, μετά τη νίκη του 101-87 επί της Άλμπα και το… δώρο του Ερυθρού Αστέρα, 82-64 τη Βαλένθια, τη στιγμή που η Ρεάλ Μαδρίτης υπέταξε και την Μακάμπι Τελ Αβίβ 106-101.

Στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, ο Ολυμπιακός έκανε το… καθήκον του στην πρώτη «μάχη» της διαβολοβδομάδας κόντρα σε Γερμανούς, αφού το βράδυ της Τρίτης (30/01) επιβλήθηκε 101-87 της Άλμπα στο Φάληρο, ανέβηκε στο 13-11 και συνεχίζει να ελπίζει για την είσοδο στην 6άδα, λίγες ώρες πριν την αναμέτρηση της Πέμπτης (01/02) με την Μπάγερν στο Μόναχο για την 25η αγωνιστική της Euroleague.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το «συγκρότημα» του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Αϊζάια Κάνααν, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους, με 9/14 τρίποντα και έχοντας ακόμα 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 30:08 που έμεινε στο παρκέ. Παράλληλα, θετικό ήταν και το ντεμπούτο του Μόουζες Ράιτ, ο οποίος είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 τάπες σε 24:18 που αγωνίστηκε. Στους 14 πόντους σταμάτησε ο Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος και από 11 σημείωσαν οι Ίγκνας Μπραζντέικις και Άλεκ Πίτερς.

ΤΑ HIGHLIGHTS

Δώρο… Ερυθρού Αστέρα σε Ολυμπιακό

Επιστροφή στις νίκες για τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος επικράτησε 82-64 της Βαλένθια και την υποχρέωσε στην 12η ήττα της σε 24 αγωνιστικές, με αποτέλεσμα να μένει μία νίκη μακριά από τους Πειραιώτες.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το «συγκρότημα» του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού AKTOR, τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους, έχοντας 6/7 τρίποντα, τη στιγμή που για τους φιλοξενούμενους αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Κρις Τζόουνς με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 39-30, 61-49, 82-64.

Κανένα… φρένο για Ρεάλ

Ασταμάτητη μοιάζει τη φετινή σεζόν η Ρεάλ Μαδρίτης. Η «Βασίλισσα» υπέταξε και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ 106-101 στο «σπίτι» της και πανηγύρισε την 21η νίκη της σ’ αυτές τις 24 αγωνιστικές που έχουν περάσει. Από την άλλη, η «ομάδα του λαού» υποχώρησε στην 8η θέση με ρεκόρ 13-11, ίδιο με τον Ολυμπιακό.

Ο Βενσάν Πουαριέ κάλυψε το κενό του τραυματία Έντι Ταβάρες, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, ενώ 19 πόντους πρόσθεσε ο Ντζάναν Μούσα και 16 ο Μάριο Χεζόνια. Από τους Ισραηλινούς ξεχώρισαν οι Γουέιντ Μπάλντγουϊν και Μπόνζι Κόλσον με 28 και 25 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 52-45, 80-73, 106-101

Ξέσπασε και επέστρεψε από το -12 η Φενέρμπαχτσε

Σε τροχιά 4άδας παρέμεινε η Φενέρμπαχτσε, μετά τη νίκη της 83-73 επί της Βιλερμπάν στην Γαλλία. Οι Τούρκοι επέστρεψαν από το -12 στο 17ο λεπτό και έφτασαν στην 15η νίκη τους στη διοργάνωση.

Με 24 πόντους ο Τζόναθαν Μότλι οδήγησε την επίθεση της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Σκότι Γουίλμπεκιν. Οκτώ πόντοι και ισάριθμες ασίστ, μαζί με 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα ήταν ο απολογισμός του Νικ Καλάθη, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης έμεινε στους 5 πόντους με 2 ριμπάουντ και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ στο μηδέν σε 10 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-39, 56-67, 73-83

TA HIGHLIGHTS

Παλεύει για τα play in η Μπάγερν!

Μία σημαντική νίκη στην προσπάθειά της να προλάβει τα play in πήρε η Μπάγερν Μονάχου, επικρατώντας 112-109 της Μπασκόνια στην παράταση, τη στιγμή που η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε 94-94. Αυτή ήταν η 10η νίκη για τους Βαυαρούς, με τους Βάσκους να πέφτουν στο 12-12 και να μένουν εκτός δεκάδας.

Οι Βαυαροί θα μπορούσαν να έχουν «καθαρίσει» τη νίκη από την κανονική διάρκεια, όταν προηγήθηκαν 94-85 στο 37’, αλλά οι Βάσκοι με σερί 9-0 και τον ΜακΙντάιρ να το ολοκληρώνει από τα 6,75 στα 3’’ για τη λήξη, ισοφάρισαν σε 94-94 και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο όμως η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε το καθαρό μυαλό και τον Σερζ Ιμπάκα (21π., 7ρ.), προκειμένου να μην επηρεαστεί από το come back των Βάσκων και να κόψει πρώτη το νήμα του τερματισμού με 112-109.

Κομβικός και ο Νικ Βάιλερ Μπαμπ, ο οποίος στα 16’’ για τη λήξη και με το σκορ ισόπαλο 107-107 βρήκε στόχο από τα 6,75 και κράτησε τους Γερμανούς σε τροχιά νίκης. Μεγάλη εμφάνιση και από τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 56-52, 82-76, 94-94κ.α., 112-109 παρ.