Euroleague: Η βαθμολογία μετά το τεράστιο «διπλό» του Παναθηναϊκού AKTOR

Euroleague: Μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός AKTOR, 91-90 επί της Μονακό. Νίκες και για Φενέρμπαχτσε, Αρμάνι και Μπάγερν.

Μία τρίποντη «βόμβα» του Μάριους Γκριγκόνις… υπέγραψε τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη του Παναθηναϊκού AKTOR κόντρα στην Μονακό στο Πριγκιπάτο. Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν 91-90 των Μονεγάσκων, με τον Λιθουανό να ευστοχεί στην εκπνοή του ματς.

Η νίκη αυτή έφερε τους «πράσινους» στην 6η θέση με ρεκόρ 8-7 και «συγκατοικεί» με τις Μονακό, Φενέρμπαχτσε, Μπασκόνια και Βαλένθια, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός ακολουθεί με μία ήττα περισσότερη και ρεκόρ 7-8.

Επόμενος αντίπαλος για το «τριφύλλι» στη διαβολοεβδομάδα είναι η Αρμάνι, η οποία επικράτησε 84-61 της Βιλερμπάν, που συνεχίζει να έχει το χειρότερο ρεκόρ 2-13. Οι Ιταλοί ανέβηκαν στο 6-9, με πρωταγωνιστή τον Νικολό Μέλι που σημείωσε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 46-36, 67-48, 84-61

Τέλος στο σερί των δύο ηττών έβαλε η Μπάγερν καθώς επιβλήθηκε 86-71 της Αναντολού Εφές στην Γερμανία. οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 7-8, ρεκόρ που έχουν και οι Τούρκοι, με πρώτο σκόρερ τον Αντρέας Ομπστ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 50-41, 71-59, 86-71

Ένα απίθανο καλάθι του Τάιλερ Ντόρσεϊ στα 58’’ πριν το τέλος, σε μία φάση που πήρε και το φάουλ, «σφράγισε» τη νίκη της Φενέρμπαχτσε 80-78 κόντρα στην Ζαλγκίρις στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Έλληνας άσος ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές, με τον Σκότι Ουίλμπεκιν να τον… ακολουθεί με 17, έναν περισσότερο από τον Τζόναθαν Μότλεϊ. 5 πόντοι, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ ήταν ο απολογισμός του Νικ Καλάθη σε 21 λεπτά, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης αγωνίστηκε για μόλις 4 λεπτά και δεν σκόραρε.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 37-48, 56-62, 80-78