Euroleague, Παναθηναϊκός AKTOR - Βαλένθια 90-73: Διέλυσε την καλύτερη άμυνα στο «καυτό» ΟΑΚΑ

Euroleague: Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός AKTOR, καθώς διέλυσε 90-73 τη Βαλένθια, που είχε την καλύτερη άμυνα στην διοργάνωση.

Παίζοντας σπουδαίο μπάσκετ για περίπου 30 λεπτά, ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε… θρύψαλα το «τείχος» που θέλησαν να στήσουν οι Ισπανοί, οι οποίοι ήρθαν στο ΟΑΚΑ έχοντας την καλύτερη άμυνα στην Euroleague. Ωστόσο, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν, με καθοδηγητή τον Κώστα Σλούκα και τον Ματίας Λεσόρ να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, πανηγύρισαν την 4η συνεχόμενη νίκη τους στη διοργάνωση και ανέβηκαν στο 6-4, με αποτέλεσμα να βλέπουν 4άδα.

Ο αρχηγός των «πράσινων» μπήκε… αφιονισμένος στον αγωνιστικό χώρο, καθώς στα πρώτα λεπτά είχε συμμετοχή στους 16 από τους 19 πόντους που πέτυχαν οι γηπεδούχοι, 4 προσωπικούς και άλλους 12 με τις τέσσερις ασίστ που μοίρασε για τα τρίποντα των συμπαικτών του.

Το «τριφύλλι» είχε εξαιρετικά στατιστικά πίσω από την γραμμή του τρίποντου και αντέδρασε εξαιρετικά στην αντίδραση που προσπάθησαν να βγάλουν οι «νυχτερίδες», κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (27-18).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τους Ναν και Μαντζούκα να συνεργάζονται αρχικά για να δώσουν διψήφια τιμή στη διαφορά, με τον Βιλντόζα να αναλαμβάνει στη συνέχεια την οργάνωση του παιχνιδιού, με τους «πράσινους» να κάνουν σερί 12-0 και να φτάνουν σε double score (36-18) στο 18’. Όμως, οι Ισπανοί κατάφεραν να κάνουν ένα δικό τους σερί 9-0, αλλά η επιστροφή του Σλούκα έφερε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και συγκεκριμένα στο +14 για το ημίχρονο (49-35).

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού AKTOR δεν πήραν το πόδι από το… γκάζι ούτε στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Μήτογλου και Λεσόρ να κυριαρχούν και τη διαφορά να φτάνει στους 22 πόντους (60-38). Η Βαλένθια προσπάθησε να χτυπήσει στη ρακέτα, όμως, οι γηπεδούχοι είχαν την απαραίτητη ηρεμία και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +19 (72-53).

Ωστόσο, στην αρχή της τελευταίας περιόδου, οι «νυχτερίδες» έτρεξαν ένα σερί 7-0 σε 2,5 λεπτά και μείωσαν στους 12 πόντους (72-60) και στη συνέχεια έφτασαν στο -9 (75-66). Όμως, μία όμορφη κίνηση του Βιλντόζα στην επίθεση, μια εξαιρετική άμυνα του Λεσόρ και ένα καλάθι του Γκριγκόνις ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη για τον Παναθηναϊκό AKTOR.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 49-35, 72-53, 90-73.

Παναθηναϊκός AKTOR (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 6 (1), Μπαλτσερόφσκι 1, Σλούκας 12, Γκραντ 13 (3), Ναν 5 (1), Λεσόρ 17, Γκριγκόνις 11 (3), Μήτογλου 14 (1), Μαντζούκας 9 (3).

Βαλένθια (Αλεξ Μουμπρού): Χάρπερ 9 (1), Κλαβέρ, Πουέρτο 5 (1), Ρέουβερς 6, Πραντίγια 3, Λόπεθ - Αροστέγκι 8 (2), Τζόουνς 8, Ίνγκλις 2, Τουρέ 8, Ρόμπερτσον 3, Ντέιβις 5, Οτζελέγιε 16 (1).

Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη αγωνίζονται στο Madrid Open - Η ώρα και το κανάλι των αγώνων
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε τoυς αγώνες επιβίωσης στη Super League
Ο... τελικός ΠΑΟΚ - ΑΕΚ κι ο «μύθος» Πετρούνιας: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
NBA: Πιο σκληροί οι Μάβερικς σε επεισοδιακό ματς, θυρίαρχοι Τίμπεργουλφς – Δείτε τα highlights