Euroleague, Παναθηναϊκός - Βίρτους Μπολόνια 90-76: Την «πάτησε» σε 10 λεπτά με… αγριεμένο Μήτογλου!
Intime News

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 90-76 της Βίρτους Μπολόνια, με τον Ντίνο Μήτογλου να είναι εντυπωσιακός!

Οι «πράσινοι» για τρία δεκάλεπτο ζορίστηκαν σε μεγάλο βαθμό κόντρα στην ομάδα της Μπολόνια, αλλά ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο απλοποίησε τα πράγματα.

Ο Παναθηναϊκός μέσα σε τέσσερα λεπτά βρέθηκε από το -5 (62-67) στο +8 (75-67), με τους Μήτογλου και Σλούκα να είναι πρωτοστάτες στο ξέσπασμα. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν εκπληκτικός και πέτυχε ένα εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ, έχοντας 24 πόντους (9/13 σουτ) και 10 ριμπάουντ.

Οι Γκραντ, Γκριγκόνις και Λεσόρ συνέβαλαν κι αυτοί στο 28-13 του τέταρτου δεκαλέπτου και το «τριφύλλι», όχι απλά νίκησε τη Βίρτους, αλλά το έπραξε και με διψήφια διαφορά. Αυτή είναι η 200η νίκη του Εργκίν Αταμάν στη Euroleague.

Άξιος αναφοράς είναι κι ο Βιλντόζα, ο οποίος με 10 πόντους στην τρίτη περίοδο κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό, ο οποίος είδε και τον Κέντρικ Ναν να «ξεμπουκώνει», έχοντας 11 πόντους με 4/10 σουτ.

Οι παίκτες του Αταμάν έχουν για πρώτη φορά φέτος θετικό πρόσημο στο ρεκόρ τους (βλ. 5-4) και την επόμενη εβδομάδα έχουν την ευκαιρία να το βελτιώσουν, καθώς υποδέχονται τη Βαλένθια στο ΟΑΚΑ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣΜπολτάουζερ - Ντιφάλα -Κορτές.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ21-15, 45-42, 62-63, 90-76.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 11 (2), Μπαλτσερόφσκι 10, Σλούκας 11, Γκραντ 7 (1τρ., 7ριμπ., 5ασ.), Ναν 11, Λεσόρ 10 (9ριμπ.), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (1), Μήτογλου 24 (3τρ., 10ριμπ.), Μαντζούκας.
ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 2, Λούντμπεργκ 5 (1), Μπελινέλι 20 (5), Παγιόλα 7 (1), Σμιθ 6 (1), Ντόμπριτς, Κέικοκ 2, Σενγκέλια 17 (11ριμπ.), Χάκετ 7, Ντάνστον 6, Αμπάς 4.

Βρούτσης: «Καμία ανοχή σε παραβατικές συμπεριφορές»
Χάντμπολ Γυναικών: Ισοφάρισε η Πυλαία τον ΠΑΟΚ
BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα