Euroleague, Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 80-72: «Λύγισε» από τις απουσίες

Euroleague: Την ήττα 80-72 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στη Βαρκελώνη από την Μπαρτσελόνα για την 6η αγωνιστική.

Οι «πράσινοι» πληγώθηκαν από τις κομβικές απουσίες που είχαν στα γκαρντ, μια και έμειναν εκτός οι Κώστας Σλούκας και Λούκα Βιλντόζα με τραυματισμούς. Το «συγκρότημα» του Εργκίν Αταμάν δυσκολεύτηκε εξαιρετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Καταλανούς να παίρνουν διψήφια διαφορά.

Στο τέλος, οι «πράσινοι» βρήκαν κάποιες… απαντήσεις στην επίθεση, κυρίως με παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, ωστόσο, η Μπαρτσελόνα είχε πάρει σημαντική διαφορά, την οποία κατάφερε να κρατήσει και να επιστρέψει στις νίκες, μετά την ήττα στο classico με την Ρεάλ Μαδρίτης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και με συνεχόμενα σουτ από μέση απόσταση κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά 6 πόντων (15-9) στο 6’ ωστόσο, οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις πίσω από τη γραμμή του τρίποντου και με κορυφαίο τον Γκραντ ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο -1 (21-20).

Ωστόσο, η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική για το «συγκρότημα» του Εργκίν Αταμάν. Οι Καταλανοί είχαν τον Οριόλ Παουλί να κάνει το παιχνίδι της… ζωής του στην Ευρωλίγκα, καθώς πέτυχε 10 πόντους, τη στιγμή που ο Πάρκερ προκάλεσε πολλά προβλήματα στην ρακέτα για το «τριφύλλι». Έτσι, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να φτάσουν στο +11 (39-28) και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι 45-33.

Ίδια εικόνα στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου

Στο τρίτο δεκάλεπτο φάνηκε καθαρά η έλλειψη των Κώστα Σλούκα και Λούκα Βιλντόζα, μια και οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν σωστή οργάνωση στο παιχνίδι τους και δημιουργία στην επίθεση, με τους Καναλανούς να «χτυπούν» στο ανοικτό γήπεδο, με τη διαφορά να ξεπερνά τους 20 πόντους (71-47) στο τέλος της περιόδου.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και μέχρι τους 28 πόντους για την Μπαρτσελόνα (75-47), όμως, στα τελευταία λεπτά, η απόφαση του Εργκίν Αταμάν να δώσει χρόνο σε παίκτες που δεν είχαν πολλά λεπτά, έφερε τη μείωση της διαφοράς και ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 80-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-33, 71-47, 80-72.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι «Δικεφάλων» της Super League
Ολυμπιακός-Λαμία 4-1: Εντυπωσιακός πριν τον πρώτο ημιτελικό
Χωρίς κόσμο η Θύρα 7 στο "Γ. Καραϊσκάκης"
Super League 2: Νίκησαν κι ελπίζουν τα Χανιά