Τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος», Παναθηναϊκός-Μπάγερν 80-73: Απολαυστικός και με πλουραλισμό

Τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος»: Το «παρών» στον τελικό του τουρνουά στη μνήμη του ιστορικού ηγέτη της «πράσινης» ΚΑΕ θα δώσει ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη του 80-73 επί της Μπάγερν Μονάχου στον ημιτελικό.

Παίζοντας κατά διαστήματα απολαυστικό μπάσκετ και με επιθετικό πλουραλισμό, ο Παναθηναϊκός έκλεισε θέση στον τελικό του 5ου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος», μετά τη νίκη 80-73 επί της Μπάγερν Μονάχου στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν το απόγευμα της Κυριακής (24/09) στις 20:00 την Αναντόλου Εφές, η οποία επιβλήθηκε 81-79 της Παρτιζάν. Αντίθετα, οι Σέρβοι του Ζέλικο Ομπράντοβιτς θα παίξουν κόντρα στους Βαυαρούς στον μικρό τελικό του τουρνουά.

Καταλυτικός στη νίκη των «πράσινων» ήταν ο Ματίας Λεσόρ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 13 πόντους, ενώ άλλους τόσους πρόσθεσε ο Κάιλ Γκάι, στο πιο αποδοτικό ματς στην περίοδο της προετοιμασίας.

Απολαυστική εκκίνηση

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου και με πλουραλισμό στην επίθεση, μπόρεσαν να πάρουν από νωρίς διψήφια διαφορά, κλείνοντας στο +15 το πρώτο δεκάλεπτο (28-13).

Προβλήματα στην άμυνα

Η δεύτερη περίοδος άρχισε όπως τελείωσε η πρώτη, με το «συγκρότημα» του Εργκίν Αταμάν να σκοράρει στην επίθεση, όμως, η Μπάγερν Μονάχου μπόρεσε να επιστρέψει, κυρίως χάρις στις εξαιρετικές προσπάθειες που πήρε ο Έντουαρντς, σημειώνοντας 14 πόντους και οι Βαυαροί μείωσαν 43-37 στο ημίχρονο.

Τα προβλήματα στην άμυνα συνεχίστηκαν στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος δέχθηκε 21 πόντους, με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να φτάσουν για πρώτη φορά στην ισοφάριση (46-46) στο 24’ με τρίποντο του Μπόνγκα. Όμως, οι Γκάι και Μπαλτσερόφσκι έδωσαν επιθετικά λύσεις στο «τριφύλλι», το οποίο ολοκλήρωσε το 3ο δεκάλεπτο στο +3 (61-58).

Αντεπίθεση με Λεσόρ και Γκάι

Ωστόσο, στην 4η περίοδο οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά και με σερί 8-0 κατάφεραν να φτάσουν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (69-58) στο 35’ μ’ ένα απίθανο κάρφωμα του Ματίας Λεσόρ, ο οποίος «σήκωσε» στο… πόδι το ΟΑΚΑ.

Σ’ εκείνο το σημείο μπήκε στην επιθετική… εξίσωση και ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος με δικούς του πέντε πόντους έδωσε αέρα 11 πόντων (74-63) στο 36’ ενώ την «χαριστική βολή» στους Γερμανούς έδωσε ο Κάιλ Γκάι με τρίποντο (77-72) 1:01 πριν το τέλος, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να «κλείσει» θέση στον τελικό με το τελικό 80-73.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 43-37, 61-58, 80-73

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης 3, Γκάι 13 (3), Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 10 (1), Σλούκας 3 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαπέτρου 6, Γκραντ 11 (6 ασίστ), Λεσόρ 13 (6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3 (1), Ερνανγκόμεθ 8 (1), Μήτογλου 10 (2).

Μπάγερν Μονάχου (Πάμπλο Λάσο): Μπαμπ 5 (1), Φρανσίσκο 6, Έντουαρντς 22 (3), Βέιντεμαν 2, Ράντονσιτς, Μπόνγκα 12 (2), Μπολμάρο 8, Ομπστ 2, Ουίμπεργκ 2, Χάρις 4, Μπράνκοβιτς 4, Μπούκερ 6.