Παναθηναϊκός - Μακάμπι Τελ Αβίβ 88-86: Με «μαχαιριά» του Ουίλιαμς τους κέρδισε ΟΛΟΥΣ!

Ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεπερνώντας τον κακό του εαυτό, αλλά και νέο διαιτητικό «έγκλημα» και επέστρεψε στις νίκες μετά από 6 σερί ήττες, χάρη στο νικητήριο τρίποντο του Ντέρικ Ουίλιαμς.

Ο Παναθηναϊκός πήγε να χάσει ένα δικό του παιχνίδι (+9 τρία λεπτά πριν το τέλος) με νέες τάσεις αυτοκτονίας, όπως και στο ματς με τη Φενέρμπαχτσε, οι διαιτητές έβαλαν το χεράκι τους (δεν μέτρησαν καλάθι του Παπαγιάννη για ξεκάθαρο αντικανονικό κόψιμο του Νίμπο με το σκορ στο 83-82), αλλά ο Ντέρικ Ουίλιαμς (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ) ήταν εκεί.

Με τρίποντο-μαχαιριά έβαλε τέλος στο σερί των 6 ηττών και ανέβασε τους πράσινους στο 7-12.

Για να φτάσουμε εκεί, ο Ντουέιν Μπέικον (19 πόντους, οι 10 στο τελευταίο 5λεπτο) είχε οδηγήσει την τελική επίθεση του Παναθηναϊκού για τη νίκη, o Πάρις Λι έκανε τα πάντα (πρώτος σκόρερ με 21 πόντους και εξαιρετικές άμυνες), ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης επέστρεψε στις εξαιρετικές εμφανίσεις (16 πόντους, 5 ριμπάουντ).

Για τη Μακάμπι, ο Μπόμπι Κόλσον έκανε ματς καριέρας με 29 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός έχοντας στην πλάτη του 6 σερί ήττες στη Euroleague ξεκίνησε το παιχνίδι θέλοντας να ελέγξει τον ρυθμο και τα κατάφερε στην πρώτη περίοδο. Με καλά ποσοστά στα σουτ (4/7 τρίποντα, 5/9 δίποντα), λίγα λάθη (2) και σχετικό έλεγχο των ριμπάουντ (9-7) σε αυτό το διάστημα, δεν άφησε τη Μακάμπι να κάνει το επιθετικό της παιχνίδι. Με την είσοδο του Παπαγιάννη μάλιστα μετά το πρώτο 5λεπτο (11-11) άρχισε να χτίζει ένα μικρό προβάδισμα χάρη σε 5 σερί πόντους του Έλληνα σέντερ (βρέθηκε στο 21-13 με τρίποντο του Λι), κλείνοντας τελικά το δεκάλεπτο στο +7 με τρίποντο του Μπέικον (24-17).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο, η εικόνα άλλαξε. Με τους Μπόλντουιν και Κόλσον σε προσωπικές προσπάθειες, αλλά και τη Μακάμπι να αρχίζει να παίρνει με μεγάλη συχνότητα επιθετικά ριμπάουντ έτρεξε ένα σερί 0-6 (24-23) και ανάγκασε τον Ράντονιτς να πάρει γρήγορα τάιμ άουτ. Ο Ουόλτερς σκόραρε για πρώτη φορά στο δεκάλεπτο μετά σχεδόν 3:30 λεπτά. Η Μακάμπι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 16' (30-31), αλλά ο Λι απάντησε με 4 γρήγορους πόντους μέσω της καλής προσωπικής του άμυνας. Ο Ουίλιαμς έβαλε άλλους 5 στη σειρά, ο Παναθηναϊκός πήρε μια ανάσα και το ημίχρονο τον βρήκε στο 45-37 με 4/4 βολές του Γκουντάιτις και 2/2 του Λι.

Για μια ακόμα φορά όμως η διαφορά χάθηκε σχετικά γρήγορα. Η Μακάμπι άρχισε να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια, με τους Κόλσον και Μπράουν να την οδηγούν επιθετικά, ισοφάρισε ξανά (56-56), αλλά ο δυναμικός σε άμυνα και επίθεση Λι, με δύο τρίποντα, έφερε τους «πράσινους» να προηγούνται με 65-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ένα ακόμα ξεκίνημα δεκαλέπτου, όμως, έφερε την αντίδραση της Μακάμπι. Η ομάδα του Οντέντ Κάτας κατάφερε, μάλιστα, να προσπεράσει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι (71-72 στο 35'). Σε εκείνο το σημείο, όμως, μίλησε το ένστικτο του Ντουέιν Μπέικον. Ο Αμερικανός είχε σιγήσει, αλλά με 10 σερί πόντους και βοήθειες από τον εξαιρετικό Παπαγιάννη έφερε τον Παναθηναϊκό στο +9 (83-74) μέσα σε 2 λεπτά. Η Μακάμπι, όμως, είχε τον δικό της Μπέικον στο πρόσωπο του Μπόμπι Κόλσον, ο οποίος έκανε βραδιά καριέρας και με δύο σερί τρίποντα ξανάβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι (83-80).

Ο Ράντονιτς πήρε τάιμ άουτ για να βρει σκορ το τριφύλλι και να ανακτήσει ψυχολογία για την τελική ευθεία. Ωστόσο, ο Λι αστόχησε και ο Μπόλντουιν έφερε το ματς στον πόντο (83-82). Με ένα λεπτό να απομένει οι διαιτητές δεν μέτρησαν καλάθι ξεκάθαρο καλάθι του Παπαγιάννη σε αντικανονικό κόψιμο του Νίμπο, ο οποίος στη συνέχεια έδωσε νέο προβάδισμα στη Μακάμπι που έτρεξε σερί 0-10. Με βολές του Ουόλτερς ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 85-84, αλλά ο Κόλσον με επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 85-86. Οι «πράσινοι» είχαν μια τελευταία επίθεση με τον Ουίλιαμς να βάζει μεγάλο τρίποντο 7 δεύτερα πριν από το τέλος. Ο Μπόλντουιν αστόχησε στο τελευταίο ουτ και η νίκη ήρθε σε πράσινα χέρια.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-37, 65-58, 88-86

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Ουόλτες 9 (1), Λι 21 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Παπαγιάννης 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 17 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 19 (4), Πονίτκα, Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 4 (4/4 βολές).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 11 (1), Μπόλντουιν 21, Μάρτιν 8 (2), Σόρκιν 6, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν 3 (1), Χόλινς, Νίμπο 8 (7 ριμπάουντ), Κόλσον 29 (7/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ).