Φενέρμπαχτσε-Παρτιζάν 72-73: Ο Ομπράντοβιτς επέστρεψε και κέρδισε!
twitter Partizan

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς γύρισε ως αντίπαλος της Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη οδηγώντας την Παρτιζάν στη νίκη (73-72) με μια ελεύθερη βολή του Αλέκσα Αβράμοβιτς στο τέλος

Με μια ελεύθερη βολή του Αλέκσα Αβράμοβιτς στα 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη η Παρτιζάν απέδρασε με το «διπλό» (73-72) από την Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Φενέρμπαχτσε στην επιστροφή του Ζέλικο Ομπράντοβιτς για πρώτη φορά ως αντιπάλου στο γήπεδο που δοξάστηκε!

Ο Αβράμοβιτς ήταν εκείνος που «σφράγισε» τη νίκη της Σερβικής ομάδας, ενώ από την άλλη ο Νικ Καλάθης εξελίχθηκε σε μοιραίο για την Φενέρ, καθώς στα 3.5 δευτερόλεπτα που απέμεναν έκανε λάθος πάσα στην επαναφορά για την τελευταία κατοχή και ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκλεψε την μπάλα βάζοντας τέλος στην προσπάθεια των γηπεδούχων να «κλέψουν» το ματς.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με τους Ντεσόν Πιέρ και Τόνι Τζεκίρι να σκοράρουν είχε τον έλεγχο (19-16, 10') στο πρώτο 10λεπτο. Η Παρτίζαν μπήκε στη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 7-0 (19-23 στο 22’), όμως ο Σκότι Γουίλμπεκιν με δύο τρίποντα έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους (27-24 στο 14’ και 37-33 στο 20').

Η Φενέρμπαχτσε στην επανάληψη κυριάρχησε φτάνοντας τη διαφορά στο +11 (49-38 στο 26'), ωστόσο οι Σέρβοι αντέδρασαν και πλησίασαν στους 6 πόντους (57-51) στο 30'. Μάλιστα η αντεπίθεση της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και ένα επιμέρους σκορ 9-2 την έβαλε σε… θέση οδηγού (59-60 στο 34') με τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου.

Στη συνέχεια υπήρχε ισορροπία στο σκορ μεταξύ των δυο ομάδων και στο τέλος ο Αλέκσα Αβράμοβιτς με 3/4 ελεύθερες βολές οδήγησε την Παρτιζάν στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πατέρνικο, Πέρεθ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 37-33, 57-51, 72-73.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μπίρσεν 2, Γουίλμπεκιν 14 (4/8 τρίποντα), Έντουαρντς, Μαχμούτογλου 3 (1) , Χέιζ 9 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πιερ 13 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζεκίρι 8 (4 ριμπάουντ), Γκούντουριτς 4 (0/8 τρίποντα) , Μπούκερ 8, Καλάθης 11 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 8 (6 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 6, Πάντερ 12 (5 ριμπάουντ), Σμάιλαγκιτς 4, Παπαπέτρου 5 (6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο) , Έξουμ 10 , Νάναλι 5 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λεσόρ 12 (4 ριμπάουντ), Τριφούνοβιτς , Άντζουσιτς 4 (1), Μάνταρ 7 (1).

Παναθηναϊκός AKTOR: Φεύγει για Βελιγράδι με τελικό... προορισμό το Βερολίνο!
NBA: Μία ήττα μακριά από τον αποκλεισμό οι Μπακς - Στο 3-1 οι Πέισερς
Χάντμπολ: Με την Βαλούρ ο Ολυμπιακός στον τελικό
Κύπρος: Τεράστια χαμένη ευκαιρία για ΑΕΚ Λάρνακας