Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ολυμπιακός 90-84: Τον φρέναρε ένας... πρώην (Μπόλντγουιν)!
In Time

Ο Ολυμπιακός παρότι είχε τον έλεγχο σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού ηττήθηκε (90-84) από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, για την 9η αγωνιστική της Euroleague

Ένας... πρώην ο Ουέιντ Μπόλντγουιν «εκτέλεσε» τον Ολυμπιακό στο Τελ Αβίβ οδηγώντας τη Μακάμπι στη νίκη (90-84) για την 9η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ βάζοντας «φαρδιά-πλατιά» την υπογραφή του στην επικράτηση της ομάδας του, στην οποία συνέβαλλε επίσης ο Λορένζο Μπράουν (16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ).

Στράφι πήγε η μεγάλη εμφάνιση του Γιαννούλη Λαρεντζάκη ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους και 5/9 τρίποντα, ενώ σταθερή αξία ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ (17 πόντους) και ο Κώστας Σλούκας (15 πόντους) μππήκε καθυστερημένα στο ματς στα τελευταία λεπτά...

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά (3-7 στο 4') και διατήρησε μια... απόσταση από τον αντίπαλο (11-15 στο 6'). Ο Κώστας Σλούκας ηγήθηκε (14-18 στο 8') των «ερυθρολεύκων», αλλά στο τέλος του πρώτου 10λεπτου η Μακάμπι είχε βρει τον τρόπο με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Ουέιντ Μπόλντγουιν να κλείσει την πρώτη περίοδο έχοντας το «πάνω χέρι» (22-20, στο 10’).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Σλούκας και ο Πίτερς διατήρησαν τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ (28-33 στο 13’). Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας απειλούσαν κυρίως με τους Μπράουν και Μπόλντγουιν, αλλά και τον Μάρτιν. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να έχει ισχνό προβάδισμα (43-45, στο 20’).

Στο δεύτερο μέρος, ο Αιζάια Κάνααν διεύρυνε τη διαφορά (43-47 και 46-51 στο 24’). Στη συνέχεια ο Σάσα Βεζένκοφ ανέλαβε πρωτοβουλίες και με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου «έγραψε» το 46-56. Εκεί, το δεύτερο αντιαθλητικό του Κάνααν τον έστειλε στα αποδυτήρια στο 26' και η Μακάμπι άρχισε να αντιδρά μειώνοντας τη διαφορά (63-69 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο 10λεπτο ήταν εφιάλτης για τον Ολυμπιακό, καθώς Μπόλντγουιν και Μπράουν πήραν... παραμάζωμα την ελληνική ομάδα και την έβαλαν σε «»τροχιά» νίκης με το 80-74 στο 37’. Εκεί, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με τρίποντα προσπάθησε να βάλει ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό και με την αρχγή του Κώστα Σλούκα που έμεινε χωρίς λόγο αρκετή ώρα στον πάγκο στην τελευταία περίοδο με συνέπεια να «σπαταληθούν» πολλές επιθέσεις. Η Μακάμπι είχε τον ρυθμό και παρά την πίεση της ελληνικής ομάδας έφτασε στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Χορντόβ, Λαουριναβίτσιους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 43-45, 63-69, 90-84.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 16 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπάλντουιν 22 (1/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάρτιν 13 (2), Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χίλιαρντ 2 (0/5 σουτ), Χόλινς 8 (2), Πόιθρες 6, Νίμπο 5 (5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Κόλσον 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (2/2 βολές, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάναν 4, Λαρεντζάκης 21 (3/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Φαλ 2 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 15 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 13 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 1, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 2.

NBA: Οι Σπερς και οι Πέισερς θα παίξουν δύο αγώνες στο Παρίσι το 2025
Champions League: Έτσι θα ήταν σήμερα το παζλ της σεζόν 2024/25
Νιγηρία: Νέος ομοσπονδιακός προπονητής ο Φίνιντι Τζορτζ
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)