Βιλερμπάν-Αρμάνι Μιλάνο 62-69: Μπάρον και Μέλι έπαιξαν και για τους απόντες!

Η Αρμάνι παρά τις απουσίες επικράτησε (69-62) της Βιλερμπάν στο «Αστρομπάλ» στην πρεμιέρα της EuroLeague

Παρότι αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες (Ντατόμε, Σιλντς και Μήτρου-Λονγκ) η Αρμάνι Μιλάνο επιβλήθηκε (69-62) της Βιλερμπάν στο «Αστρομπάλ» στην πρεμιέρα της EuroLeague.

Οι Μπάρον και Μέλι έπαιξαν και για τους απόντες, ενώ ο Κέβιν Πάγκος έβαλε καθοριστικό τρίποντο στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης «κλειδώνοντας» τη νίκη για τους Ιταλούς.

Η Βιλερμπάν βρήκε λύσεις επιθετικά από τους Νάντο Ντε Κολό και Ντέιβιντ Λάιτι.

Καλύτερο ήταν το ξεκίνημα (18-5) για τους Γάλλους σε αντίθεση με τους Ιταλούς που έδειχναν να βιάζονται να τελειώσουν το ματς (23-14 στο 10’)!

Στη δεύτερη περίοδο η Αρμάνι ανέκαμψε και πλησίασε στους τρεις πόντους (44-41 στο 20’). Στην επανάληψη, οι Ιταλοί είχαν τον έλεγχο μέχρι το τέλος του τρίτου 10λεπτου (54-56 στο 30’).

Με τον κόσμο να δημιουργεί ωραία ατμόσφαιρα η Βιλερμπάν έφερε το ματς στα ίσα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (56-56) και με τον Ντε Κολό πήρε το προβάδισμα (62-61). Εκεί, ένα μεγάλο τρίποντο του Πάγκος έδωσε... αέρα στους Ιταλούς που έφτασαν στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λότερμοζερ, Πέρεζ-Πιζάρο, Τσίτσι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 44-41, 54-56, 62-69.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 11 (2), Πολάιτ, Νουα 6 (3/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ντιό, Ντε Κολό 18 (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φαλ 11 (4/6 δίποντα), Λάιτι 12 (1), Ομπασοχαν 2, Πονς 2.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 4, Τόμας, Πάνγκος (1), Τόνουτ 8 (3/3 δίποντα), Μπάρον 18 (4/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μέλι 16 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρίτσι, Χολ 4, Χάινς 8 (4/6 δίποντα), Φόγκτμαν 8 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι
Ρεάλ Μαδρίτης: Θέμα χρόνου η μαθηματική στέψη της στη LaLiga
Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ