ΤΣΣΚΑ-Ερυθρός Αστέρας 78-76: Τα χρειάστηκε, αλλά... χαμογέλασε!

Η ΤΣΣΚΑ ίδρωσε αλλά έκαμψε την αντίσταση (78-76) του Ερυθρού Αστέρα

Ίδρωσε, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη (78-76) η ΤΣΣΚΑ κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα στη MegaSport Arena της Μόσχας και πέτυχε την τρίτη νίκη σε τέσσερις αγώνες στην EuroLeague.

Οι παίκτες της σερβικής ομάδας πήγαν σε μεγάλες επιθέσεις, κάτι που σε συνδυασμό με την αστοχία των γηπεδούχων στο περιφερειακό σουτ πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-21 στο 10').

Ο Γιοχάνες Βόγκτμαν ανέλαβε πρωτοβουλίες για την ρωσική ομάδα, αλλά η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν καλά διαβασμένη. Με τον Όγκνιεν Ντόμπριτς σε πολύ καλό βράδυ (10 πόντοι με 4/5 σουτ και 2/2 βολές στο ημίχρονο), ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να ελέγχει το ματς, όμως η ΤΣΣΚΑ πέτυχε την ισορροπία στο τέλος του πρώτου μέρους (42-42).

Εξίσου ισορροπημένο ήταν και το τρίτο 10λεπτο (57-57) σ’ ένα πολύ κλειστό παιχνίδι. Στην τελευταία περίοδο από τη στιγμή που ο Όγκνιεν Κούζμιτς πήρε μπροστά και ο Νέιτ Γουόλτερς έβαλε προσωπικά καλάθια, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έβλεπε το έργο της να δυσκολεύει λεπτό με το λεπτό (69-71 στο 36').

Στα επόμενα τρία λεπτά όμως, η ρωσική ομάδα έκανε την αντεπίθεση της με τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη να επιτυγχάνουν μεγάλα καλάθια και να παίρνουν τη νίκη στο... νήμα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λότερμοζερ, Μπάλακ, Χάλικο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 42-42, 57-57, 78-76.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 8, Μπόλομποϊ 11 (5/7 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ούχοφ 3 (1), Χάκετ 2, Αντόνοφ 3 (1), Βόγκτμαν 12 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κλάιμπερν 18 (3/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 5 (0/3 τρίποντα), Σβεντ 16 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 2, Γουόλτερς 16 (2), Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 4, Κάλινιτς 11 (3/5 τρίποντα), Ντόμπρις 10, Χόλινς 5 (1/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Σιμόνοβιτς 2, Ιβάνοβιτς 10 (2), Κούζμιτς 14 (7/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ).

Βραζιλία: Ο Ρονάλντο πούλησε την Κρουζέιρο