Αναντολού Εφές-Χίμκι 99-60: «Καθάρισε» με Λάρκιν από το ημίχρονο!

Περίπατο έκανε η Αναντολού Εφές διαλύοντας (99-60) την Χίμκι με τον Σέιν Λάρκιν να κάνει την διαφορά στο πρώτο ημίχρονο που κρίθηκαν όλα

Με τον Σέιν Λάρκιν να ηγείται επιθετικά η Αναντολού Εφές ισοπέδωσε (99-60) την αδύναμη πλέον Χίμκι, «καθαρίζοντας την μπουγάδα» από το πρώτο ημίχρονο!

Εκεί, όπου ο Αμερικανός σκόρερ της Τουρκικής ομάδας είχε σε 18 λεπτά συμμετοχής 14 πόντους με 5/6 σουτ εντός παιδιάς, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Άξιος συμπαραστάτης του στο +16 (52-36) του πρώτου μέρους ήταν ο Μπράιαντ Ντάνστον με 12 πόντους.

Οι Ρώσοι από την πλευρά τους απειλούσαν μόνο με τον Αλεξέι Σβεντ (είχε 13 πόντους). Στο τρίτο 10λεπτο με επιμέρους 23-10 η Εφές έφτασε την διαφορά στο +29 (75-46), γεγονός που έδωσε την δυνατότητα στον Εργκίν Αταμάν να ρίξει στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο τον Σερτάκ Σανλί, ο οποίος πρόλαβε να σκοράρει 19 πόντους σε 18 λεπτά και να κάνει αισθητή την παρουσία του. Την ίδια στιγμή οι Ρώσοι παραδόθηκαν αμαχητί…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Γιόβτσιτς, Ραντοΐκοβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 52-36, 75-46, 99-60.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 15 (2/4 τριπ., 5 ριμπ., 5 ασίστ, 2 κλεψ.), Μπομπουά 9 (1/1 τριπ., 6 ριμπ., 4 ασίστ), Σίνγκλετον 3 (2 ριμπ., 2 κλεψ.), Σαιμπίρ 2, Μπάλμπαι 4, Γκαζί, Σανλί 19 (3 ριμπ., 2 ασίστ, 1 κλεψ.), Μόερμαν 9 (1/2 τριπ., 6 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κλέψ.), Τουντσέρ 12 (2/3 τριπ., 5 ριμπ., 4 ασίστ), Μίτσιτς 8 (1/4 τριπ., 2 ριμπ., 6 ασίστ), Άντερσον 6 (5 ριμπ.), Ντάνστον 12 (1/1 τριπ., 2 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κλέψ.).

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 13 (2/7 τριπ.), ΜακΚόλουμ 6 (1/2 τριπ.), Καράσεφ 4, Ζάιτσεφ 2, Μόνια 6 (2/6 τριπ., 4 ριμπ., 2 ασίστ), Οντινόκοφ, Βορόνοφ 5 (1/3 τριπ.), Μπούκερ 10 (8 ριμπ.), Μπέρτανς, Μίκι 14 (3 ριμπ.).

Κύπρος: Τεράστια χαμένη ευκαιρία για ΑΕΚ Λάρνακας
Βρούτσης: «Καμία ανοχή σε παραβατικές συμπεριφορές»
Χάντμπολ Γυναικών: Ισοφάρισε η Πυλαία τον ΠΑΟΚ
BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα