Παναθηναϊκός Superfoods – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 70-75: Τον «εκτέλεσαν» Ροντρίγκεθ και... διακοπή

Ο Παναθηναϊκός Superfoods υπέστη την πρώτη του φετινή ήττα στο ΟΑΚΑ, χάνοντας από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (70-75), με τον Ροντρίγκεθ να είναι ασταμάτητος και τους διαιτητές να διακόπτουν το παιχνίδι χωρίς λόγο όταν οι «πράσινοι» είχαν ξεφύγει με διαφορά δέκα πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο.

Για μία ακόμα φορά η διαιτησία έπαιξε σημαντικό ρόλο στην αναμέτρηση του «τριφυλλιού», με καταφανέστατες αδικίες εις βάρος των «πράσινων» οι οποίοι πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την πρώτη τους ήττα στο γήπεδό τους στη φετινή διοργάνωση. Τη στιγμή που είχε ξεφύγει με πέντε πόντους διαφορά ο πρωταθλητής Ελλάδας, οι διαιτητές διέκοψαν για πέντε λεπτά το παιχνίδι χωρίς λόγο και το μομέντουμ από το πουθενά γύρισε...

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έκρινε τον αγώνα με τους 21 πόντους που πέτυχε και το κρίσιμο πολύ δύσκολο τρίποντο για το 69-74 στα 49'', ενώ για τον Παναθηναϊκό ο Αντετοκούνμπο ήταν σπουδαίος με 13 πόντους, ο Παππάς σημείωσε 14, ενώ ο Καλάθης πέτυχε double double με 13 πόντους και έντεκα ασίστ, αλλά δεν ήταν αρκετό.

Η ΤΣΣΚΑ με αυτή τη νίκη ξέφυγε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας ρεκόρ 15-4, με τον Παναθηναϊκό να «πέφτει» στο 12-7 και να είναι πλέον στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα παρέα με τη Ζαλγκίρις, έχοντας διαφορά μίας νίκης ακόμα και από τη δεύτερη θέση.

Διαβάστε περισσότερα στο Leoforos.gr

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ