Άντεξε στην πίεση η Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις μπορεί να αγχώθηκε αλλά στο τέλος πήρε τη νίκη επί της Βαλένθια με 86-84.

Με πρωταγωνιστές τους Κέβιν Πάνγκος (11π., 15ασ.) Αξέλ Τουπάν (18π.) και Παούλιους Γιανκούνας (11π., 5ρ.) η Ζαλγκίρις πήρε το «θρίλερ» με την Βαλένθια (86-84) και πάει για εδραίωση στην οκτάδα. Οι Ισπανοί από την άλλη δεν κατάφεραν να φύγουν με το διπλό και «υποχώρησαν» στο 6-13 της βαθμολογίας.

Χάρη στην ευστοχία του συνόλου των παικτών και την απόλυτη συγκέντρωσή στην άμυνα οι γηπεδούχοι έφτασαν την διαφορά στο ημίχρονο στο +16 (47-31).

Η Βαλένθια στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ψαλίδισε τη διαφορά, αλλά η Ζαλγκίρις δεν έχασε την ψυχραιμία της. Στην τέταρτη περίοδο ο Μιλάκνις με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 6π. στο 38' (79-73) και στο φινάλε οι Λιθουανοί έφτασαν στην επικράτηση.

Τα Δεκάλεπτα: 26-19, 47-31, 63-57, 86-84.