Ο Σάρας την «πάτησε» από έναν Έλληνα!

Με τον Ηλία Καντζούρη στον πάγκο η Μπάμπεργκ νίκησε την Ζαλγκίρις με 93-86.

Με πρωταγωνιστές τους Ράμπιτ και Χάκετ και τον Ηλία Καντζούρη στον πάγκο, η Μπάμπεργκ κατάφερε να πανηγυρίσει σημαντική νίκη με 93-86. Ο Αντρέα Τρινκιέρι πέρασε την πόρτα του χειρουργείου, λόγω ενός προβλήματος που τον ταλαιπωρεί στον ώμο. Και ο Έλληνας συνεργάτης του Τρινκιέρι, Ηλίας Καντζούρης πήρε περισσότερες αρμοδιότητες στο αποψινό παιχνίδι, όπου η Μπάμπεργκ πραγματοποίησε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και ανέτρεψε πλήρως την αναμέτρηση με την Ζαλγκίρις.

Από την αρχή του αγώνα οι δυο ομάδες προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Η Μπάμπεργκ είχε μια ελαφρά υπεροχή αλλά η Ζαλγκίρις ανέτρεψε την κατάσταση για το 21-23 της πρώτης περιόδου. Η Μπάμπεργκ αντέδρασε χάρη στον Χίκμαν όμως η Ζαλγκίρις, έφερε και το παιχνίδι στα μέτρα της για το 37-44 του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μαζέψουν την διαφορά και έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα (64-61). Στο τελευταίο μέρος
Χάκετ και Ράμπιτ πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και στο τέλος η Μπάμπεργκ πανηγύρισε τη νίκη με 93-86.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 37-44, 64-61, 93-86

Ολυμπιακός – Προμηθέας 80-69: Επιστροφή στις νίκες στη Basket League πριν την Μπαρτσελόνα
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Ολυμπιακός θα δώσουν τις ίδιες ημέρες τα Game 3 και 4