Με το πόδι στο γκάζι η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε την έκτη σερί νίκη της στην Ευρωλίγκα επικρατώντας της Χίμκι με 95-78.

Ασταμάτητη μοιάζει η Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έφτασε σε άνετη νίκη κόντρα στη Χίμκι (95-78) και έφτασε στο 11-6 το ρεκόρ της, μετά από 17 αγωνιστικές. Αντίθετα η Χίμκι, που συνεχίζει να προβληματίζει, υπέστη την τρίτη της ήττα στα τέσσερα τελευταία ματς και υποχώρησε στο 9-8.

Η Ρεάλ «έχτισε» από νωρίς μια απόσταση ασφαλείας και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 26-17. Στη δεύτερη οι Μαδριλένοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους και το ημίχρονο έκλεισε με τη διαφορά να φτάνει στους 20 πόντους (31-51). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο μέρος αλλά οι παίκτες του Λάσο, διατήρησαν τον έλεγχο και προς το φινάλε έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο παρκέ. Το τέλος του αγώνα βρήκε την Ρεάλ να κατακτά την ενδέκατη νίκη της σε 17 παιχνίδια της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 31-51, 49-67, 78-95

Λιγότερους διεθνείς αγώνες θέλει η Premier League
Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη