Μπάμπεργκ-Ολυμπιακός 67-65: Κατέρρευσε και τον «σκότωσε» ο Χάκετ!

Ο Ολυμπιακός «αυτοκτόνησε» στη Γερμανία και έχασε από την Μπάμπεργκ με 67-65 πληρώνοντας το τραγικό τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός κατέρρευσε στην τέταρτη περίοδο και έχασε από την Μπάμπεργκ με 67-65. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το 2ο δεκάλεπτο και έπειτα όταν και έχτισαν καλή διαφορά, πλήρωσαν το μπλακ άουτ στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Οι Πειραιώτες σημείωσαν μόλις 7 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Γερμανοί. Αρχικά κάλυψαν μια διαφορά 5-7 πόντων 4.28'' πριν το τέλος και με μπροστάρη της αντιεπίθεσης τον Χάκετ κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Ο πρώην άσος του Ολυμπιακού ήταν καθοριστικός με κρίσιμα ριμπάουντ και καλάθια όταν η μπάλα έκαιγε, ενώ ο Ρούμπιτ σημείωσε το τρίποντο που έδωσε την πρωτοπορία στο σκορ για την Μπάμπεργκ (65-62 2.55'').

Ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Στρέλνιεκς μείωσε 33'' στο καλάθι, ο Χίκμαν βρήκε σίδερο στην επόμενη επίθεση αλλά το ίδιο συνέβη και με το σουτ που έκανε ο Ρόμπερτς στο φινάλε.

Με αυτή την ήττα η ομάδα του Σφαιρόπουλου έπεσε στο 9-3, ενώ η Μπάμπεργκ ανέβηκε στο 6-6.

Δεκάλεπτα: 15-14, 17-26, 18-18, 17-7

Ρομπίνιο: Συμπλήρωσε ένα μήνα στη φυλακή - Από την απομόνωση σε κελί 8 τ.μ.
Βεζένκοφ: «Είναι δύσκολα στο ΝΒΑ αλλά έκανα την σωστή επιλογή»
Πέτυχαν με μαχαίρι ποδοσφαιριστή στην Κολομβία - Κοίταζε έντρομη η βοηθός (vid)