Μπάμπεργκ-Ολυμπιακός 67-65: Κατέρρευσε και τον «σκότωσε» ο Χάκετ!

Ο Ολυμπιακός «αυτοκτόνησε» στη Γερμανία και έχασε από την Μπάμπεργκ με 67-65 πληρώνοντας το τραγικό τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός κατέρρευσε στην τέταρτη περίοδο και έχασε από την Μπάμπεργκ με 67-65. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το 2ο δεκάλεπτο και έπειτα όταν και έχτισαν καλή διαφορά, πλήρωσαν το μπλακ άουτ στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Οι Πειραιώτες σημείωσαν μόλις 7 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Γερμανοί. Αρχικά κάλυψαν μια διαφορά 5-7 πόντων 4.28'' πριν το τέλος και με μπροστάρη της αντιεπίθεσης τον Χάκετ κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Ο πρώην άσος του Ολυμπιακού ήταν καθοριστικός με κρίσιμα ριμπάουντ και καλάθια όταν η μπάλα έκαιγε, ενώ ο Ρούμπιτ σημείωσε το τρίποντο που έδωσε την πρωτοπορία στο σκορ για την Μπάμπεργκ (65-62 2.55'').

Ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Στρέλνιεκς μείωσε 33'' στο καλάθι, ο Χίκμαν βρήκε σίδερο στην επόμενη επίθεση αλλά το ίδιο συνέβη και με το σουτ που έκανε ο Ρόμπερτς στο φινάλε.

Με αυτή την ήττα η ομάδα του Σφαιρόπουλου έπεσε στο 9-3, ενώ η Μπάμπεργκ ανέβηκε στο 6-6.

Δεκάλεπτα: 15-14, 17-26, 18-18, 17-7

Survivor 2: Τα αθλητικά κορίτσια των Μαχητών θα παίξουν μεγάλη μπάλα στον Άγιο Δομίνικο
Πασκουάλ: «Αξίζουμε να είμαστε στη δεύτερη θέση»
ΠΑΟΚ: Κίνηση για Κεσέρου (video)
Διπλή αγωνιστική στη Euroleague με πολλά ειδικά στοιχήματα από το ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ του ΟΠΑΠ
«Βόμβα» σεισμολόγων: Περιμένουμε κι άλλο μεγάλο σεισμό στην Αθήνα
Σεισμός Αθήνα - Χουλιάρας: Από τον ίδιο εστιακό χώρο που έδωσε το σμήνος σεισμών στην Α. Αττική
Λέκκας: Η περιοχή δεν μπορεί να δώσει μεγάλο σεισμό – Περιμένουμε μετασεισμούς
Σεισμός Αθήνα: Πετάχτηκαν από τα σπίτια τους οι κάτοικοι της πρωτεύουσας