ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μπαρτσελόνα 92-78: Ξέσπασε στο… τέλος (photos)

Στην πρώτη θέση της Ευρωλίγκας, μαζί με τον Ολυμπιακό, παρέμεινε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έπειτα από τη νίκη της 92-78 επί της Μπαρτσελόνα στην Ρωσία.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην μεγαλύτερη διάρκειά του κι αυτό λόγω της «εικόνας» που παρουσίασαν οι Καταλανοί για περίπου 35 λεπτά, όπου δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να πάρει σημαντικό προβάδισμα και να το κρατήσει.

Αυτό είχε ως συνέπεια, η Μπαρτσελόνα να μένει κοντά στο σκορ και μάλιστα περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, έφερε το ματς στα ίσια 75-75. Όμως, σ’ εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι… ξέσπασαν και με σερί 13-0 (88-75) στο 38ο λεπτό κατάφεραν να πάρουν σημαντική διαφορά, την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα, 92-78.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 44-39, 66-58, 92-78.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 18 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα), Φριτζόν, Αντόνοφ 10, Ροντρίγκεθ 6 (2), Κλάιμπερν 22 (4/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/7 βολές), Χίγκινς 20 (3/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κουλάγκιν, Χριάπα, Κουρμπάνοφ 4, Χάινς 6 (6/6 βολές), Χάντερ 6.

Μπαρτσελόνα (Αλόνσο): Σεραφέν 11 (6 ριμπάουντ), Ρίμπας, Πρέσι 8 (2), Χάνγκα 10 (2), Ερτέλ 11, Οριόλα 6, Σάντερς 9, Κόπονεν 10 (2), Κλαβέρ, Τόμιτς 6, Μόρμαν 7 (1).

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ
Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι