Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 83-90: Απόδραση στην παράταση με Πρίντεζη

Στην παράταση νίκησε ο Ολυμπιακός την Φενέρμπαχτσε στην Πόλη με 90-83 με κορυφαίους τους Ρόμπερτς και Πρίντεζη που ήταν κομβικός

Ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλο «διπλό» στην Κωνσταντινούπολη καθώς επικράτησε της Φενέρ μετά από παιχνίδι-θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησε με 90-83 την τούρκικη ομάδα (75-75 κ.α.), για την 7η αγωνιστική της Euroleague, αυξάνοντας σε 5-2 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τη Φενέρ στην 3η ήττα της.

Ο Ρόμπερτς ήταν αυτός που τράβηξε το σκοράρισμα για τον Ολυμπιακό με 21 πόντους και 5/7 τρίποντα, ενώ στο έξτρα πεντάλεπτο έβαλε την σφραγίδα του ο Πρίντεζης που τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από τους Τούρκους ξεχώρισε ο Τζέιμς Νάναλι με 22 πόντους, ενώ ο Κώστας Σλούκας έμεινε στο παρκέ για 33 λεπτά με απολογισμό 13 πόντους, 2 ασίστ, 1 ριμπάουντ, αλλά και 5 λάθη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παρκέ, ήλεγξε τα ριμπάουντ, παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά, και με τον Πρίντεζη να «εκτελεί» μέσα στην αντίπαλη ρακέτα (10π.) επέστρεψε από το -5 (10-5 στο 6΄) και μπήκε στη δεύτερη περίοδο στο +1 (17-18). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν διάρκεια σε άμυνα και επίθεση, η ευστοχία από τα 6.75 τους γύρισε την... πλάτη (3/11 μέχρι το ημίχρονο) και η Φενερμπαχτσέ κατάφερε με ένα επιμέρους σκορ 14-5 να προηγηθεί στο 16΄ με +8 (31-23). Ένα «ερυθρόλευκο» ξέσπασμα έφερε τον Ολυμπιακό και πάλι στο -1 (31-30), αλλά η αδυναμία του να περιορίσει τους αιφνιδιασμούς της τουρκικής ομάδας τον οδήγησαν στα αποδυτήρια στο -10 (40-30).

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα, η άμυνα «έδεσε» και, με τον Ρόμπερτς να δίνει... ρεσιτάλ από τα 6.75 (3 διαδοχικά τρίποντα), οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πλησιάσουν και πάλι στο -2 (49-47 στο 26΄), μετά από επιμέρους σκορ 9-17. Όταν, μάλιστα, «αφυπνίστηκε» επιθετικά και ο Τόμπσον (5 διαδοχικοί πόντοι), οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 52-51 στο 28΄, ενώ, με τον Ρόμπερτς να συνεχίζει τις τρίποντες «εκτελέσεις» (έφτασε τα 4/4 τρίποντα στην τρίτη περίοδο και 5/5 στον αγώνα), ο Ολυμπιακός μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +4 (53-57).

Με τον Ρόμπερτς να συνεχίζει το επιθετικό κρεσέντο του και τον Στρέλνιεκς να προστίθεται στην... εξίσωση, ο Ολυμπιακός, ο οποίος έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι του, ανέβασε τη διαφορά στο +9 (58-67 στο 34΄), ενώ Πρίντεζης και Παπανικολάου την «εκτόξευσαν» για πρώτη φορά στο +11 (60-71 στο 37΄), βάζοντας τις βάσεις για ένα σπουδαίο «διπλό». Η «Φενέρ» προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά η κυριαρχία του Μιλουτίνοφ μέσα στην ρακέτα κράτησε τον Ολυμπιακό σε τροχιά νίκης, μέχρι τη λάθος πάσα του Παπανικολάου στα 23΄΄ για τη λήξη, που έδωσε την κατοχή στην «Φενέρ», η οποία στα 8΄΄ είδε τον Βέσελι να κερδίζει φάουλ και με βολές να ισοφαρίζει σε 75-75. Ο Ρόμπερτς προσπάθησε από τα 6.75 να πάρει το παιχνίδι, αλλά αστόχησε και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο επιπλέον πεντάλεπτο και με επιμέρους σκορ 4-12, το οποίο έφερε την υπογραφή του Πρίντεζη, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +8 στο 44΄ (79-87). Τι ακολούθησε; ένα τρίποντο-μαχαιριά του Στρέλνιεκς για το 81-90 και τέλος...

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-30, 53-57, 75-75 (κ.α.), 83-90 (πρτ.)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 2, Μέλι 11 (1), Ουοναμέικερ 15 (2), Σλούκας 13 (1), Νάναλι 22 (3), Γκούντουριτς 4, Βέσελι 8, Ντατόμε 8 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μακλίν 9, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ 10, Στρέλνιεκς 16 (4), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Ρόμπερτς 21 (5), Γουίλτζερ, Τόμπσον 9 (1).

Παρακολουθήσατε το παιχνίδι στο live chat του Onsports και σχολιάστε:

Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)
Τένις: Πρόκριση στα ημιτελικά της Βαρκελώνης για τον Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος