Μπασκόνια - Παναθηναϊκός Superfoods 85-84: Κρίμα κι άδικο λόγω... Πουκλ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε μία ανάσα από τη νίκη, αλλά έχασε στην έδρα της Μπασκόνια με 85-84, με τον Σάσα Πουκλ να βάζει για μία ακόμα φορά το... χεράκι του.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ κατάφερε να μείνει μέσα στον αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ το δεύτερο μέρος του ανήκε, όμως στο τέλος έχασε στις λεπτομέρειες με 85-84, χάρη σε καλάθι του Ροντρίγκ Μπομπουά στο 1,5'' πριν το φινάλε κι ενώ πρώτα ο Σλοβένος πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης έκανε ό,τι μπορούσε για να μην νικήσει η ελληνική ομάδα.

Κάπως έτσι οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να πετύχουν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα και πήγε χαμένη η εκπληκτική εμφάνιση των Παππά, Καλάθη και Γκιστ.

Ο πρώτος σκόραρε 22 πόντους, αλλά αστόχησε στην προτελευταία επίθεση του «τριφυλλιού» όπου πιθανότατα του έγινε φάουλ. Ο Καλάθης είχε 14 πόντους και ισάριθμες ασίστ, ενώ ο Γκιστ είχε 16 πόντους και πέντε ριμπάουντ, αλλά αποβλήθηκε με πέντε φάουλ πολύ νωρίς.

Για τους Βάσκους ο Γκρέιντζερ πέτυχε είκοσι πόντους μ' έξι τρίποντα, ενώ το κρίσιμο καλάθι πέτυχε ο Γάλλος γκαρντ.