Ολυμπιακός-Χίμκι 92-75: Την «κατάπιε» με σούπερ Μιλουτίνοφ

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΣΕΦ την Χίμκι με 92-75 με κορυφαίο τον Μιλουτίνοφ και συνεχίζει αήττητος.

Το 4-0 στην Ευρωλίγκα έκανε απόψε ο Ολυμπιακός που δεν συνάντησε αντίσταση από την Χίμκι του Μπαρτζώκα που γνώρισε την πρώτη της ήττα στη διοργάνωση. Οι «ερυθρόλευκοι» διάβασαν το παιχνίδι των Ρώσων, ήταν απόλυτα έτοιμοι για ολες τις καταστάσεις στο παρκέ και με τον Μιλουτίνοφ (17π.) να κάνει θραύση έφτασε εύκολα στο 92-75.

Κομβικοί ήταν οι Πρίντεζης (15π.), Στρέλνιεκς (10π.), Τόμπσον (12π.) πέτυχαν διψήφιο νούμερο πόντων, ενώ από την άλλη πλευρά ο Αλεξέι Σβεντ αν και σημείωσε 23 πόντους (4/9 τρίποντα) δεν ήταν αρκετός για την Χίμκι που είχε επίσης με 19. και 8ρ. τον Τόμας Ρόμπινσον.

Το παιχνίδι:

Με ψηλό σχήμα και τον Παπανικολάου στο «2» για να μαρκάρει τον Αλεξέι Σβεντ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-2 (Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης). Δέχτηκε 2 τρίποντα, όμως από τον Σβεντ και ένα του Άντερσον (13-13). Ο Παπαπέτρου (8π. στην 1η περίοδο) έδωσε ώθηση και πάλι στους γηπεδούχους, για το 22-20 υπέρ του Ολυμπιακού στο 10ο λεπτό.

Ο Αμερικανός σέντερ της Κίμκι, Τόμας Ρόμπινσον, πήρε «φωτιά» και φτάνοντας τους 12 προσωπικούς πόντους (3ρ.) έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 27-30. Όμως, το τρίποντο του εξαιρετικού στη 2η περίοδο, Βαγγέλη Μάντζαρη έδωσε έναυσμα για επιμέρους σκορ 13-2, για το 42-32. Με τρίποντο του Στρέλνιεκς, οι Πειραιώτες ξέφυγαν και με +11, 45-34, ενώ στο ημίχρονο βρισκόντουσαν στο +9, 49-40. Πρόβλημα το 1 μόλις επιθετικό ριμπάουντ για τον Ολυμπιακό που είχε, όμως μόνο 3 λάθη. Το θετικό για τον Ολυμπιακό ήταν ότι και η Κίμκι είχε μόνο 2 επιθετικά, καθώς και μόνο 4/12 τρίποντα.

Στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός έπαιξε επιτέλους άμυνα (25-15 το επιμέρους σκορ), πήρε τα ριμπάουντ (και επιθετικά!) και έτρεξε σε ανοιχτό γήπεδο. «Σκότωσε» την Κίμκι, δηλαδή με το δικό της «όπλο»! Ο Μιλουτίνοβ έφτασε τους 16 πόντους (8/8 δίποντα), ο Πρίντεζης τους 14, την ώρα που ο Τζέιμς Άντερσον ήταν ο μόνος διασωθείς των φιλοξενούμενων και ο πιο ακριβοπληρωμένος παίκτης στην Ευρώπη, Αλεξέι Σβεντ είχε 3/8 τρίποντα (3/3 στην 1η περίοδο). Ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά στο +21, 74-53 (74-55 στο 30ο λεπτό). Στην 4η περίοδο, η Κίμκι κυνηγούσε, ο Ολυμπιακός όμως δεν του επέτρεψε να τον απειλήσει ποτέ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 9, Τολιόπουλος 3 (1), Παπαπέτρου 8, Αγραβάνης 6, Μιλουτίνοβ 17, Στρέλνιεκς 10 (2), Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 8 (2), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης, Τόμπσον 12 (1).

ΚΙΜΚΙ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 19, Σβεντ 23 (4), Βιάλτσεφ, Ζαϊτσεφ, Μάρκοβιτς, Μόνια 4, Γκιλ 5 (1), Άντερσον 13 (1), Τζένκινς 2, Τόμας 9.

Παρακολουθήσατε το παιχνίδι στο Live Chat του Onsports:

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι