«Βόμβα»: Η Μάλαγα σόκαρε τη Φενέρ!

Το πρώτο «μπαμ» στη φετινή Ευρωλίγκα το έκανε η Μάλαγα που νίκησε τη Φενέρ με 68-67

Μετά από ένα ματς-θρίλερ που κρίθηκε στο τέλος, η Μάλαγα κατάφερε να νικήσει τη Φενέρ με 68-67 στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας.

Οι Ισπανοί έτρεξαν ένα σερί 16-3 στην τελευταία περίοδο, ανατρέποντας τα δεδομένα της τρίτης περιόδου που έκλεισε με τους Τούρκους μπροστά στο σκορ με 50-57.

Η Μάλαγα «έχτισε» διαφορά οκτώ πόντων δύο λεπτά πριν το φινάλε και το παιχνίδι έγινε ροντέο με τη Φενέρ να μειώνει στον πόντο (67-68 στο 39') χάρη στον Σλούκα.

Ωστόσο, ο Έλληνας γκαρντ αστόχησε στην τελευταία επίθεση του αγώνα και η Μάλαγα πήρε τεράστια νίκη με κύριο χαρακτηριστικό τα πολλά ριμπάουντ (32 έναντι 22).

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 36-41, 50-57, 68-67

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 6 (3/12σ.), Ντίαθ, Σάλιν 4, Μιλοσάβλιεβιτς 8, Νέντοβιτς 8 (4/14σ.), Σερμαντίνι 12 (5/8δ.), Βατσίνσκι 8, Μπρουκς 5, Ογκαστιν 6 (6ρ.), Σουάρεθ 2, Μούσλι 9.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 6, Μέλι, Μαχμούτογλου, Γουόναμεϊκερ 6 (6ασ.), Σλούκας 15 (5/8δ., 1/3τρ., 2/2β., 5ρ., 7ασ.), Νάναλι 5, Γκούντουριτς 5, Βέσελι 12 (8ρ.), Γκιουλέρ 3, Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 13.

Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου