Ολυμπιακός-Μπασκόνια 75-64: Το «καθάρισαν» Αγραβάνης και Παπανικολάου

Με το δεξί μπήκε στη φετινή Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός που νίκησε 75-64 την Μπασκόνια στα Δύο Αοράκια - Καθοριστικοί οι Αγραβάνης και Παπανικολάου σε άμυνα και επίθεση -Πρώτος σκόρερ ο Πρίντεζης με 17 πόντους

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στη φετινή Ευρωλίγκα. Επικράτησε της Μπασκόνια στην Κρήτη με 75-64 με τους Αγραβάνη (13π. , 5 ριμπ.)  και Παπανικολάου (11π., 4ριμπ., 4ασ., 2κλ.) να αποδεικνύονται καθοριστικοί για την εξέλιξη του αγώνα και τον Πρίντεζη (17π.) να «τραβάει» το κουπί στο σκοράρισμα.

Οι Βάσκοι παρά τις απουσίες τους ήταν ανταγωνιστικοί και έφτασαν τους «ερυθρόλευκους» στα όριά τους αρκετές φορές. Αν και ο Ολυμπιακός, που στάθηκε άτυχος πριν το τζάμπολ καθώς έχασε τον Τιλί, ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Το 41-33 κρατούσε την Μπασκόνια μέσα στο παιχνίδι κυρίως λόγω κακών επιλογών στην επίθεση και της αδράνειας στην άμυνα στο τελευταίο δίλεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, Αγραβάνης και Παπανικολάου ήταν πρωταγωνιστές και στις δύο μεριές του παρκέ και ο λόγος που οι Βάσκοι κάθε φορά που πλησίαζαν με άξονες τους Γκρέιντζερ-Σενγκέλια σε απόσταση αναπνοής, έδιναν λύσεις στον Ολυμπιακό για να παίρνει ανάσες και κομβικές διαφορές.

Στην τελευταία περίοδο, η Μπασκόνια μείωσε στους 6 πόντους 8'30'' πριν το φινάλε, ωστόσο, ακολούθησε ένα ξέσπασμα που είχε την υπογραφή των δύο προαναφερόμενων πρωταγωνιστών. Ένα καλάθι και μια τάπα του Αγραβάνη, ένα κόψιμο του Μακλίν και δύο σερί τρίποντα του Παπανικολάου έφεραν τη διαφορά στο +16 περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος.

Τα κενά διαστήματα του Ολυμπιακού, πάντως, έδωσαν τη δυνατότητα στη Μπασκόνια να κατεβάσει τη διαφορά στους επτά (71-64 στο 1'32''). Οι Πειραιώτες δεν πανικοβλήθηκαν στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με τον Πρίντεζη να σταματά στους 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 41-33, 60-49, 75-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μακλίν 2, Τολιόπουλος 3 (1), Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 13 (1), Μιλουτίνοβ 9, Στρέλνιεκς 8 (2), Πρίντεζης 17, Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 2, Μπόγρης, Τόμπσον 8

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πάμπλο Πριτζιόνι): Βιλντόζα, Τίμα 3 (1), Βόιτμαν 11 (2), Χουέρτας 10 (1), Τζάνινγκ 5 (1), Ντιόπ 7 (1), Γκρέιντζερ 12, Ποϊριέ 3, Σενγκέλια 13, Ντελφίνο

Παρακολουθήσατε το παιχνίδι στο live chat του Onsports:

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια
NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν