ΤΣΣΚΑ - Μπασκόνια 98-90: Με την ψυχή στο.. στόμα

Η Μπασκόνια πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο παιχνίδι των playoffs της Euroleague απέναντι στην ΤΣΣΚΑ αλλά τελικά αν και προηγήθηκε στην τέταρτη περίοδο, δεν κατάφερε να… τελειώσει τη δουλειά και να «σπάσει» την έδρα της ρωσικής ομάδας στο πρώτο παιχνίδι, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 98-90.

Οι παίκτες του Ιτούδη επικράτησαν με 98-90, σκορ άκρως κολακευτικό για εκείνους αν υπολογίσει κανείς ότι οι Βάσκοι κατάφεραν να γυρίσουν από το -10 (72-62 στο 30’) και να προηγηθούν στο σκορ δύο φορές στην τέταρτη περίοδο.

Η ΤΣΣΚΑ ευτύχησε να έχει τον Τεόντοσιτς για μια ακόμα φορά σε καλή ημέρα και ο Σέρβος με τα καλάθια του και την καθοδήγησή του παρέσυρε τους συμπαίκτες του στη νίκη.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 4-7, όμως η ΤΣΣΚΑ απάντησε άμεσα και κατάφερε να πάρει τον ρόλο του καθοδηγητή στο σκορ τελειώνοντας την περίοδο με 26-19.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να έχουν επαφή με το σκορ και στη δεύτερη περίοδο, με την ΤΣΣΚΑ να προηγείται σταθερά αλλά να μην μπορεί να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων, την οποία διατήρησε μέχρι το ημίχρονο (44-40).

Η τρίτη περίοδος έγειρε λίγο προς την ΤΣΣΚΑ, αφού οι Ρώσοι κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά και να τη συντηρούν στο +7 έως +9, κυρίως χάρη στην επιθετική αδράνεια των παικτών της Μπασκόνια. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 72-62 και όλα έδειχναν ότι η ΤΣΣΚΑ είχε πάει το ματς εκεί που ήθελε.

Η Μπασκόνια ωστόσο έπιασε απόδοση επιπέδων… NBA στη συνέχεια και ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ, κατάφερε να προηγηθεί και να δώσει διαστάσεις θρίλερ στον αγώνα. Περίπου ενάμιση λεπτό πριν το τέλος ο πίνακας έγραφε 88-90, όμως από εκεί και πέρα ανέλαβαν δράση τα «βαριά χαρτιά» των γηπεδούχων που ακούνε στα ονόματα Τεόντοσιτς και Ντε Κολό και απέτρεψαν την έκπληξη στον αγώνα που άνοιξε την «αυλαία» της Euroleague. Το τελικό 98-90 λοιπόν δίνει την πρώτη νίκη στην ΤΣΣΚΑ, ενώ η Μπασκόνια μένει με την… πίκρα αλλά και την πίστη πλέον ότι μπορεί να πάρει νίκη στην έδρα της ΤΣΣΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 44-40, 72-62, 98-90

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 17(1), Τεόντοσιτς 22(4), Όγκουστιν 9, Φριτζόν 6(1), Τζάκσον 8, Αντόνοφ 5(1), Φρίλαντ, Βορόντσεβιτς 5(1), Χίγκινς 12(1), Χριάπα 2, Κουρμπάνοφ 6, Χάινς 6

Μπασκόνια (Αλόνσο): Λάρκιν 17(4), Βόιγκτμαν 12(1), Χάνγκα 12(3), Σεντερέσκις, Μπομπουά 13(2), Μπλάζιτς 5, Ντιοπ 2, Τιγί, Λαπροβίτολα, Σενγκέλια 12, Μπάντινγκερ 8, Λουζ 9(1)

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Ευρωλίγκας
Μίλησε στο τέλος η ΤΣΣΚΑ
Της πήρε το στέμμα και το… σκαλπ!
Μ. Βρετανία-Ελλάδα 92-95: Blue Friday στο Λέστερ!
Η προφητική ανάρτηση στο Facebook του 19χρονου μοντέλου που συνελήφθη με 2,6 κιλά κοκαΐνης
«Μάτωσε» η Αίγυπτος: Εκατόμβη νεκρών από διπλή τρομοκρατική επίθεση (ΠΡΟΣΟΧΗ! ΣΚΛΗΡΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ)
Συγκλονιστικό βίντεο από drone: Έτσι είναι σήμερα η «πληγωμένη» από τις πλημμύρες Μάνδρα
Χίος - Καταγγελία σοκ: «Ο σύζυγός μου επιχείρησε να βιάσει το 11 μηνών μωρό μας»