Υποτάχθηκε στη βασίλισσα

Νίκη με σκορ 73-79 πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στο ΣΕΦ επί του Ολυμπιακού, γεγονός που τη διατηρεί στην πρώτη θέση μαζί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με ρεκόρ 21-7.

Ο Ολυμπιακός τις ακολουθεί με 19-9 και όλα δείχνουν ότι θα πάρει την τρίτη θέση του ομίλου.

Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι – χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο βασιζόμενες κυρίως στις δυνατές τους άμυνες. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος την έρα του με ένα σερί 8-0 κατάφερε να πάει στο 18-10, όμως οι μαδριλένοι έκαναν το δικό τους 8-0 και τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στο δεκάλεπτο στον πόντο (20-19).

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο «μονομάχοι» ήταν πιο συγκεντρωμένοι και δεν επέτρεπαν συνεχόμενους πόντους στους αντιπάλους. Αποτέλεσμα αυτού ήταν οι δύο ομάδες να πάνε στο ημίχρονο ισόπαλες με σκορ 37-37, σε ένα ματς που ήταν κυριολεκτικά ντέρμπι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ ήταν λίγο πιο έτοιμη από τον Ολυμπιακό. Οι Ισπανοί έβρισκαν πόντους με τον Γιουλ που σε κάθε ευκαιρία «εκτελούσε» τους αντιπάλους του κι έτσι κατάφερε στα μέσα της τρίτης περιόδου να πάρει ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων, το οποίο και διατήρησε μέχρι το 30' (54-58).

Η τέταρτη περίοδος αποδείχθηκε για τον λυμπιακό και η πιο ζόρικη. Οι «ερυθρόλευκοι» είδαν την Ρεάλ να ανεβάζει σταδιακά την διαφορά, την ώρα που οι ίδιοι είχαν άσχημες εκτελέσεις σε κρίσιμες επιθέσεις. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Λάσο να ξεφύγουν με εννιά πόντους ((52-63 στα 2.19 πριν το τέλος), όμως οι πρωταθλητές απάντησαν με ένα 5-0 με τους Μάντζαρη και Σπανούλη (τρίποντο) επιστρέφοντας στον αγώνα. Η Ρεάλ όμως φάνηκε ψύχραιμη και με τους Γιουλ και Ράντολφ να αναλαμβάνουν να βάζουν τους πόντους που χρειαζόταν η ομάδα, έφτασε στη νίκη και παρέμεινε συγκάτοικος της ΤΣΣΚΑ στην πρώτη θέση.

Να σημειωθεί ότι στη δεύτερη περίοδο ο κόουτς του Ολυμπιακού, Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε έντονο φραστικό επεισόδιο με τον Μπιρτς. Ο Καναδός μάλιστα έκτοτε δεν αγωνίστηκε στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 37-37, 54-58, 73-79

Διαιτητές: Ράντοβιτς (Κροατία), Ρότσα (Πορτογαλία), Ρομάνο (Ισραήλ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 7, Μπιρτς, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 9(2), Ουότερς 2, Αγραβάνης 10(1), Μιλουτίνοβ (18), Παπανικολάου 11, Μάντζαρης 5, Λοτζέσκι 3(1).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Ράντολφ 21(1), Ντρέιπερ, Φερνάντεθ, Ντόντσιτς 4, Ματσιούλις 7(1), Ρέγες 4, Αγιόν 2, Κάρολ 2, Χάντερ 10, Γιουλ 21(2), Τόμπκινς 3(1), Τέιλορ 5(1).

Nomads: Δεν θα πιστεύετε ποια είναι η τρίτη μονομάχος
Ιστορικό ρεκόρ για την Μάντσεστερ Σίτι! (video)
Έριξε τριάρα στη Βερόνα η Μίλαν και τώρα... Ίντερ!
Ανώμαλη προσγείωση για την Ούνιξ Καζάν του Πρίφτη
Καιρός: Λιακάδες τέλος! Ραγδαία επιδείνωση το Σαββατοκύριακο με καταιγίδες και ισχυρούς ανέμους
Νέα δημοσκόπηση: Εκπλήξεις και ανατροπές στο πολιτικό σκηνικό
Η απόλυτη ανατροπή με τον καιρό των Χριστουγέννων - Έρχονται χιόνια! (vid)
Κοινωνικό μέρισμα: Δείτε αν θα σας καταβληθούν μέχρι την Παρασκευή 900 ευρώ στους λογαριασμούς σας!