Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 64-66: Όπως στην Πόλη

Νίκη – καρμπόν με αυτή της Κωνσταντινούπολης που του είχε χαρίσει το Ευρωπαϊκό το 2012 πήρε ο Ολυμπιακός στο Βελιγράδι, επικρατώντας με 66-64 χάρη σε καλάθι του Πρίντεζη τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός έτσι έκανε ένα ακόμα βήμα για εξασφάλιση της μιας εκ των τεσσάρων θέσεων που χαρίζουν το πλεονέκτημα έδρας στα play offs.

Δύο πρόσωπα παρουσίασε και στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός, που στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα διατηρούσε μια διαφορά που κυμαινόταν από τους 8 στους 13 πόντους, όμως στην επανάληψη εμφάνισε τα σημάδια του αγώνα με την Γαλατάσαραϊ και είδε τον αντίπαλό του να επιστρέφει στον αγώνα και να τον απειλεί ακόμα και με ήττα.

Ο Ολυμπιακός βασιζόμενος στην σκληρή του άμυνα περιόρισε στα δύο πρώτα δεκάλεπτα τους αντιπάλους του και έχοντας τους Παπανικολάου και Γκριν σε καλό τάιμινγκ κατάφερε να πάρει τους πόντους που ήθελε και να «χτίσει» το +13 του πρώτου ημιχρόνου (17-30)

Ο αγώνας όμως ήταν για γερά νεύρα, και  ο Ερυθρός Αστέρας όχι μόνο κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά, αλλά έχτισε κι αυτός με τη σειρά του στους οκτώ πόντους. Εκεί ο Ολυμπιακός με έναν… επικό Αγραβάνη κατάφερε να επιστρέψει από την κόλαση και να στείλει τον αγώνα στην παράταση με τρίποντο του Πρίντεζη.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το θρίλερ συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκοράρισμα και την πρωτοπορία να αλλάζει επίθεση με την επίθεση.

Τελικά, οι «ερυθρόλευκοι» του Πειραιά ήταν οι νικητές , αφού στην τελευταία επίθεση σκόραραν με τον  Γκριν να παίρνει τον ρόλο που είχε ο Σπανούλης στην Κωνσταντινούπολη, όταν ο Ολυμπιακός πήρε το ευρωπαϊκό από την ΤΣΣΚΑ και τον Πρίντεζη να «εκτελεί» τους Σέρβους από το ίδιο σημείο και να γράφει το τελικό 64-66.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 17-30, 43-42, 58-58κ.α., 64-66 παρ.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ
Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά