Ρεάλ Μαδρίτης - Νταρουσάφακα 101-83: Ακόμα βάζουν τρίποντα στη Μαδρίτη

Οδηγός στην κατάταξη της Euroleague παρέμεινε η Ρεάλ Μαδρίτης μετά τη νίκη της επί της Νταρουσάφακα στην Ισπανία.

Η ομάδα του Λάσο έφτασε στο 18-5 αφού επικράτησε με 101-83 των Τούρκων που δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την ήττα της Μπασκόνια και να ανέβουν στο 12-11 που δίνει μέχρι στιγμής το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν 16 τρίποντα, αριθμός που από μόνος του ανεβάζει το σκορ σε ψηλά επίπεδα και φάνηκαν να διαχειρίζονται το ματς με ευκολία, παρά τις προσπάθειες των παικτών του Μπλατ να επιστρέψουν στον αγώνα.

Η Ρεάλ ήταν κααταιγιστική από τα μέσα της πρώτης περιόδου κι έπειτα, έχοντας μια ακόμα φορά τον Γιουλ στον ρόλο του «φονιά» αφού με δικά του τρίποντα οι Μαδριλένοι έφτασαν σε μια ακόμα καλή εμφάνιση και πήραν το ζητούμενο κόντρα σε μια σκληρή ομάδα της διοργάνωσης.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξέφυγε μέχρι και με 20 πόντους (58-38 στο 22'), οι παίκτες του Μπλατ κατάφεραν να την «ροκανίσουν» στην τελευταία περίοδο όμως πάλι στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι άνοιξαν το γκάζι και έφυγαν στο +18.

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 53-37, 75-60, 101-83

NBA: «Ισοπεδωτικοί» οι Λέικερς, ο Μπράνσον «εκτέλεσε» τους Ουόριορς | Αποτελέσματα και βαθμολογίες
Φανέλα που τιμά την μπύρα φόρεσε η Λέουβεν
ΣΕΓΑΣ: Με 28 μετάλλια και διακρίσεις οι πρώτες 70 μέρες του 2024 για τον ελληνικό στίβο
Βέροια: Ο Πρόδρομος Κουτσούκης ενεπλάκη σε τροχαίο δυστύχημα