Ζαλγκίρις Κάουνας Μπαρτσελόνα 89-85: Αποχαιρετούν οι Καταλανοί

Την Τρίτη της σερί νίκη στην Ευρωλίγκα πέτυχε η Ζαλγκίρις Κάουνας, με θύμα της αυτή τη φορά την Μπαρτσελόνα.

Έτσι η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβηκε στο 9-12, μια νίκη πίσω από την Νταρουσάφακα που είναι 8η στη βαθμολογία με ρεκόρ 10-11 κι ένα ματς λιγότερο.

Λεκαβίτσιους και Ουλανόβας κορυφαίοι για τους Λιθουανούς, ενώ οι Καταλανοί είχαν σε καλή μέρα τον Ναβάρο αλλά δεν μπόρεσε να πάρει μόνος του το διπλό, με αποτέλεσμα ο Γιώργος Μπαρτζώκας να βλέπει την ομάδα του να βυθίζεται στην κατάταξη της Euroleague.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ (18-24) χάρη στον επιθετικό οίστρο του Φαβεράνι. Σύντομα όμως οι Λιθουανοί βρήκαν τον καλό τους εαυτό και στο ημίχρονο είχαν καταφέρει να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να πάνε στην ανάπαυλα προηγούμενοι με ένα πόντο (39-38).

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να στηριχτεί στους Ναβάρο και φαβεράνι, όμως οι γηπεδούχοι είχαν στο πλευρό τους ένα απίστευτο κοινό που τους έσπρωχνε στη νίκη και πάντα κατάφερναν να βρίσκουν λύσεις απέναντι στην ισπανική άμυνα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους δύο αντιπάλους να βρίσκονται ισόπαλοι στο 61-61 κι εκεί μίλησε η έδρα, αφού η Ζαλγκίρις μετά το 36’ έκανε ένα επιμέρους σκορ 9-2 και τελικά πήραν το ματς με 89-85.

Τα Δεκάλεπτα: 18-24, 39-38, 61-61, 89-85.