Ευρωλίγκα: Αρμάνι Μιλάνο - Εφές Αναντόλου 71-73 (video)

Σπουδαίο «διπλό» στο «Mediolanum Forum» πανηγύρισε η Εφές Αναντόλου, κερδίζοντας με 73-71 την Αρμάνι Μιλάνο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και έκλεισαν μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο, με 20-17, αλλά οι Ιταλοί βρήκαν άμεσα την αυτοκυριαρχία τους κι έκαναν την ανατροπή στο ημίχρονο (36-34). Πόντο πόντο κινήθηκαν οι δύο αντίπαλοι στο δεύτερο μέρος. Μίλκο Μπιέλιτσα και Τόμας Ερτέλ έφεραν στο +4 (69-72) τους φιλοξενούμενους, ένα λεπτό πριν από το φινάλε, αλλά ο Σαμάρντο Σάμουελς με 2/2 βολές μείωσε στον πόντο (71-72). Ο Ερτέλ έχασε κρίσιμο σουτ στην επόμενη επίθεση, τον «μιμήθηκε» όμως ο Ντάνιελ Χάκετ που αστόχησε από την περιφέρεια και με 1/2 βολές ο Στράτος Περπέρογλου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Εξάλλου, ο Χάκετ έχασε και δεύτερο διαδοχικό σουτ από τα 6,75μ., μην μπορώντας να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη στο φινάλε.

Ο Έλληνας διεθνής φόργουορντ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, ενώ είχε και πέντε ριμπάουντ σε 23.21’, για το 4-2 της τουρκικής ομάδας. Άλλους 15 πόντους, με τρία ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, μία ασίστ κι ένα κόψιμο, είχε ο Μπιέλιτσα. Από τους ηττημένους, που είχαν μόλις 5/23 τρίποντα, από 18 πόντους έβαλαν οι Μάρσον Μπρουκς και Χάκετ, ενώ ο Σάμουελς τελείωσε με 16 πόντους και εφτά ριμπάουντ. Στο 1-6 έμειναν οι Ιταλοί.

Δεκάλεπτα: 17-20, 36-34, 54-54, 71-73.
Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Ράγκλαντ 14 (1), Μπρουκς 18 (2), Τζίλι, Τσερέλα 2, Μέλι, Μίτσαμ 3 (1), Κλέιζα, Χάκετ 18 (1), Σάμουελς 16, Μος.
Εφές Αναντόλου (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι, Οσμάν 5 (1), Περπέρογλου 18 (3), Σάριτς 5 (1), Ντρέιπερ 5, Κρστιτς 8, Λάσμε 2, Κορκμάζ, Τζάνινγκ 5 (1), Ερτέλ 10 (2), Μπιέλιτσα 15 (2).