Μπουντιβέλνικ: Μεγάλη νίκη, επί της Ναντέρ (video)

Τη δεύτερη νίκη της στη φάση των ομίλων της Ευρωλίγκας πανηγύρισε με 97-87 επί της Ναντέρ η Μπουντιβέλνικ Κιέβου.

Οι Γάλλοι ήθελαν το «διπλό» για να κάνουν αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στο Top 16, αντ’ αυτού γνώρισαν οδυνηρή ήττα στο «Kiev Palace of Sports». Οι Ουκρανοί, μάλιστα, είχαν επί της ουσίας αποκλειστεί από τη συνέχεια (ήθελαν νίκη με διαφορά 68 πόντων!), γεγονός που φαίνεται πως επέδρασε θετικά καθώς αγωνίστηκαν απελευθερωμένοι από το άγχος του αποτελέσματος. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ντάριους Λαβρίνοβιτς με 29 πόντους, συν δέκα ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, τρία κοψίματα αλλά και ισάριθμα λάθη που όμως δεν στοίχισαν στην ομάδα του, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Ντέιβιντ Λάιτι είχε 20 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ.

Δεκάλεπτα: 21-19, 50-43, 71-62, 97-87.
Μπουντιβέλνικ (Μπαγκάτσκις): Αχέρν 10 (1), Λαβρίνοβιτς 29 (4), Σαλένγκα 9 (2), Γκορμπένκο, Στρέλνιεκς 3, Τιστσένκο 2, Κουκ 12 (2), Μινάρντ 9, Σάμερς 23 (2).
Ναντέρ (Ντοναντιό): Ενζουλιέ, Τζούντιθ, Τζαϊτέ 14, Κοροσίν 3 (1), Λάιτι 20 (1), Μίκαμ 14, Φόστερ 2, Τόμας 11 (1), Τραορέ 6, Ντάνιελς 17 (1), Πασάβ.

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»