Σιένα: Διέλυσε την Πρόκομ (video)

Επίδειξη δύναμης κόντρα στην Πρόκομ έκανε η Σιένα, φθάνοντας σε εντυπωσιακή νίκη στην Πολωνία με 101-66.

Οι Ιταλοί δυσκολεύτηκαν μόνο για ένα δεκάλεπτο στην «Ergo Arena» - το πρώτο. Στη συνέχεια πάτησαν… γκάζι, ξέφυγαν με 42-35 στο ημίχρονο κι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους στην επανάληψη. Οι Πολωνοί εμφανίστηκαν ανήμποροι να αντιδράσουν κόντρα στη Σιένα, που έτρεξε σερί 37-12, διαλύοντας κάθε αμυντικό σύστημα της αντιπάλου της. Το σκορ στο 30’ είχε ήδη διαμορφωθεί στο 47-79, με την τέταρτη περίοδο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Έξι παίκτες είχαν οι φιλοξενούμενοι με διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο όλων τον Μπράουν που έφθασε στους 27, συν εφτά ασίστ. Από τους ηττημένους ο Άλεξ Άκερ είχε 15, αλλά με μόλις 1/7 δίποντα.

Δεκάλεπτα: 22-21, 35-42, 47-79, 66-101.
Πρόκομ (Κεμζούρα): Ρόμπινσον 1, Παμούλα, Βίτκα, Ρόστσικ 2, Μπλάσινγκεϊμ 2, Άκερ 15, Μαχάλμπασιτς 9, Πόνιτκα 7, Κοστσάρεκ 13, Στσότκα 2, Ρίτσαρντς 3, Χρίτσανιουκ 12.
Σιένα (Μπιάντσι): Κασούν, Μπράουν 27 (6), Καραρέτο 3, Κανγκούρ 12, Σανικίτζε, Ρες 10, Όρτνερ 7, Τζάνινγκ 16, Χάκετ 10, Μος 16.

Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 2-4: Αφεντικό για τον τελικό στην «OPAP Arena» με τεσσάρα