Eurobasket 2022: Στους «8» η Γερμανία «λύγισε» το Μαυροβούνιο του Πέρι - «Περιμένει» Ελλάδα ή Τσεχία
FIBA Basketball

Eurobasket 2022:   Η Γερμανία είδε το Μαυροβούνιο να πλησιάζει επικίνδυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο φάνηκε πιο ψύχραιμη και πανηγύρισε την πρόκριση στους «8» με 85-79.

Πλέον αν η Ελλάδα ξεπεράσει το εμπόδιο της Τσεχίας (11/9, 21:45) θα βρεθεί στο «μονοπάτι» της Γερμανίας στην επόμενη φάση.

Για τη Γερμανία ο Ντένις Σρέντερ ήταν για ακόμα μία φορά πρώτος σκόρερ με 22 πόντους, ενώ 14 πόντους είχαν εξίσου οι Βάγκνερ και Λο.

Ο πρώην «πράσινος» Κέντρικ Πέρι, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για το Μαυροβούνιο σκοράροντας 25 πόντους και 6 ασίστ, όντας καθοριστικός στην... παρολίγο ανατροπή του τελευταίου δεκαλέπτου. Τον ακολούθησε ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 22π., ενώ διψήφιοι ήταν και οι Σιμόνοβιτς (13π.) και Μιχαϊλοβιτς(12π.).

Η εξέλιξη του αγώνα

Με πατημένο το γκάζι από νωρίς η Γερμανία έβαλε πλώρη για τους «8», «πυροβολώντας» κατά ριπάς την αδύναμη άμυνα του Μαυροβουνίου. Οι Γερμανοί δεν άργησαν να ξεφύγουν με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +9 (19-10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γερμανία κράτησε στο «0» το Μαυροβούνιο για τουλάχιστον 2’, έχοντας την ευκαιρία να εκτοξεύσει τη διαφορά της για το 26-12 στο 13’. Το γερμανικό «πάρτι» συνεχίστηκε με το double score για τους γηπεδούχους και οικοδεσπότες να μην αργεί (32-16 στο 15’). Στο πεντάλεπτο για το ημίχρονο Ομπστ και Λο ανέλαβαν δράση πίσω από τα 6,75μ, Ντούμπλιεβιτς και Πέρι δεν είχαν απαντήσεις για το 48-28 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Ομπστ ξεκίνησε και το τρίτο δεκάλεπτο Με ένα μικρό επιθετικό ξέσπασμα του Μαυροβουνίου με πρωταγωνιστή τον Ντούμπλιεβιτς κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά για το 51-35 στο 23’. Οι Γερμανοί θορυβήθηκαν και «έσφιξαν» ξανά τις άμυνες με τον Σρέντερ να βγαίνει μπροστά στην άμυνα ζώνης για το 63-45 στο 27’. Πέρι και Σιμόνοβιτς προσπάθησαν να «κλείσουν» την ψαλίδα της διαφοράς με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο -17 για τους Μαυροβούνιους με 67-50.

Με ένα σερί 2-14 και τον Πέρι σε πρώτο ρόλο το Μαυροβούνιο «έριξε» την τιμή τη διαφοράς σε μονοψήφια επίπεδα (69-64 στο 33’)! Ο Σρέντερ το πήρε προσωπικά και έδωσε ξανά λύσεις στην επίθεση της Γερμανίας (73-64 στο 36’). Με ένα κλέψιμο και καλάθι του Σιμόνοβιτς στον αιφνιδιασμό, οι Μαυροβούνιοι πλησίασαν εκ νέου για το 80-77 με μόλις 24" στο ρολόι. Με αντιαθλητικό φάουλ του «μοιραίου» Πέρι. ο Λο πήρε το «μαξιλαράκι» ασφαλείας με 83-77 και κάπως έτσι η Γερμανία στα τελευταία δευτερόλεπτα κέρδισε το «εισιτήριο» για μία θέση στους «8» με το τελικό 85-79.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 48-28, 67-50, 85-79

Champions League: Έτσι θα ήταν σήμερα το παζλ της σεζόν 2024/25
Νιγηρία: Νέος ομοσπονδιακός προπονητής ο Φίνιντι Τζορτζ
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)
Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video