Eurobasket 2022: Πρώτη νίκη για τη Βουλγαρία με σούπερ Βεζένκοφ και Ντι Μποστ
FIBA Basketball

Eurobasket 2022:  Mε τον Ντι Μποστ και τον Σάσα Βεζένκοφ να κάνουν τα «πάντα» στο παρκέ η Βουλγαρία πήρε την πρώτη νίκη της απέναντι στην Γεωργία με 92-80.

«Σεφτέ» για τη Βουλγαρία στο Ευρωμπάσκετ εξασφαλίζοντας την πρώτη της νίκη με επικράτηση της οικοδέσποινας Γεωργίας. Ντι Μποστ και Σάσα Βεζένκοφ βγήκαν μπροστά για το τελικό 80-92.

Η Γεωργία κρατούσε τον έλεγχο του ματς μέχρι και το ημίχρονο, όταν ο Ντι Μποστ από τη γραμμή των βολών διαμόρφωσε το 38-39 για να ακολουθήσει εντυπωσιακή τάπα σε σουτ του Αντρονικασβίλι και να επιτρέψει στη Βουλγαρία να πάει στα αποδυτήρια στο +1.

Στην επανάληψη, οι Γεωργιανοί δεν κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα με τους Βούλγαρους να κάνουν «πάρτι» στην αντίπαλη μπασκέτα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Μουλαομέροβιτς ανέβασε στροφές αλλά ήταν πολύ αργά για την ανατροπή με τη Βουλγαρία να πετυχαίνει την πρώτη νίκη στη διοργάνωση.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Βιτάντζε και ΜακΦάντεν με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 38-39, 57-66, 80-92.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)
Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video
Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup
Μαρία Σάκκαρη: Αποκλεισμός από το Madrid Open κι υποχώρηση δύο θέσεων