Eurobasket 2022: «Πέρασαν» από την Ουγγαρία οι Λιθουανοί και μένουν «ζωντανοί»
FIBA Basketball

Eurobasket 2022:  Πρώτη νίκη για τη Λιθουανία στη διοργάνωσει επί της Ουγγαρίας με 64-87 για να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης.

Με ένα σούπερ δεύτερο μέρος η Λιθουανία κατάφεραν να κάνουν «σεφτέ» με νίκη επί της Ουγγαρίας (87-64) για την τέταρτη αγωνιστική του 2ου ομίλου. Πλέον οι Λιθουανοί μένουν «ζωντανοί» για την πρόκριση στα νοκ-άουτ, ωστόσο θα πρέπει πρώτα να πάρουν ένα do or die ματς κόντρα στη Βοσνία.

Ο Βαλαντσιούνας με τον Σαμπόνις σκόραραν από 21 και 19, κυριαρχώντας και στη ρακέτα με 8 ριμπάουντ ο καθένας, ενώ ο Μάριους Γκριγκόνις του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ προσέθεσε άλλους 15 με 3/6 τρίποντα, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, όντας παίκτης-κλειδί για τη νίκη των Λιθουανών.

Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια στο ξεκίνημα με τον Σαμπόνις να κάνει ένα σερί 7-0 για το 13-7. Οι Ούγγροι μείωσαν σε 12-17 και με επιμέρους σκορ 6-5 για τους πρωταθλητές Ευρώπης του 2023 το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 22-18 υπέρ τους. Το δεύτερο δεκάλεπτο κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο με τους Λιθουανούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον έλεγχο του ματς, 64-87.

Στο δεύτερο μέρος ο Γκριγκόνις έπιασε δουλειά και έφερε το +17 στην αρχή της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια, ο ίδιος από την περιφέρεια και ο Βαλαντσιούνας από τη ρακέτα κυριάρχησαν με το τριαντάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +23.

Η Ουγγαρία μείωσε σε 60-77 με επιθετική πολυφωνία, ωστόσο και πάλι ο πρωταγωνιστ Γκριγκόνις έφερε το 82-60 για τη «Λιέτουβα» και το ματς ολοκληρώθηκε στο 87-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 33-48, 52-75, 64-87

Αρσεναλ: Ο Αρτέτα συμβουλεύθηκε τον Βενγκέρ
Ντραγκόφσκι: «Τίποτα δεν έχει τελειώσει»
ΠΑΟΚ: «Νάσο μάγκα ανάμεσα μας πάντα» - «Επτά χρόνια, κανείς δεν ξεχνά…»