Eurobasket 2022: Δεν άντεξε η Βουλγαρία του Βεζένκοφ - Στο 2-1 το Μαυροβούνιο
FIBA Basketball

Eurobasket 2022: Νέα ήττα για τη Βουλγαρία του Σάσα Βεζένκοφ κόντρα στο Μαυροβούνιο 81-91.

Το Μαυροβούνιο με νίκη επί της Βουλγαρίας κατάφερε να ανέβει στο 2-1 στον Α' όμιλο, χωρίς νίκη η Βουλγαρία.

Ο Σάσα Βεζένκοφ έκανε τα πάντα για την ανατροπή πετυχαίνοντας 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ακολούθησε ο Αντρέι Ιβάνοφ με 17 πόντους χωρίς όμως η παρουσία τους να είναι αρκετή.

Ανίθετα, οι Βλάντιμιρ Μιχαΐλοβιτς (23), Ιγκόρ Ντρόμπνιακ (17), Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (17), Νεμάνια Ράντοβιτς (16), Κέντρικ Πέρι (12) πρωταγωνίστησαν για τους νικητές.

Το Μαυροβούνιο ξεκίνησε καλύτερα στο ματς με τον Βεζένκοφ να προσπαθεί να κρατήσει κοντά στο σκορ τη Βουλγαρία. Μέχρι το ημίχρονο το ματς ήταν ντέρμπι με το «μία σου και μία μου» να κυριαρχεί.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου το Μαυροβούνιο με ένα γρήγορο 0-10 άφησε πίσω της για τα καλά τη Βουλγαρία που πήρε ρόλο κυνηγού. Με τρίποντα των Βεζένκοφ και Καραμφίλοφ οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν ξανά την ισορροπία και μάλιστα να προσπεράσαν με 75-73.

Στα τελευταία λεπτά το Μαυροβούνιο φάνηκε πιο ψύχραιμο και βγήκε μπροστά για να πετύχει τη δεύτερη σερί νίκη του στο Ευρωμπάσκετ με 81-91.

Δεκάλεπτα: 21-21, 46-45, 58-67, 81-91

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)
Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video
Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup
Μαρία Σάκκαρη: Αποκλεισμός από το Madrid Open κι υποχώρηση δύο θέσεων