Ευρωμπάσκετ 2017: Λαχτάρησε αλλά χαμογέλασε η Ρωσία και… περιμένει!

Με νίκη ολοκλήρωσε η Ρωσία τις υποχρεώσεις της στον 4ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ, οι αγώνες του οποίου διεξάγονται στην Κωνσταντινούπολη.

Η ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς επιβλήθηκε 82-70 της -ήδη αποκλεισμένης- Μεγάλης Βρετανίας, σε αναμέτρηση για την 5η και τελευταία αγωνιστική, και πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της στο γκρουπ. Πλέον η Ρωσία περιμένει τα αποτελέσματα της Λετονίας και της Σερβίας, με τις οποίες «συγκατοικούσε» στην κορυφή της βαθμολογίας μετά την 4η αγωνιστική, προκειμένου να μάθει τη θέση που θα καταλάβει στην κατάταξη του 4ου ομίλου, καθώς και τον αντίπαλό της στη φάση των «16». Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Αλεξέι Σβεντ που τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους (6/9 τρίποντα) και 8 ασίστ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, ωστόσο η Ρωσία κατάφερε να φτάσει σε διψήφια διαφορά, 16 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου (23-13), ενώ, παρά τις προσπάθειες των Βρετανών, το προβάδισμα των παικτών του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς ανέβηκε ακόμη και στο +14 (43-29), 35 δεύτερα πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Η Βρετανία «ροκάνισε» το προβάδισμα της Ρωσίας στο δεύτερο μέρος και με κάρφωμα του Ολασένι μείωσε σε 64-62, 4,5 λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, ενώ με καλάθι του Κλαρκ πλησίασε στο -1 (68-67), 3:24 πριν από τη λήξη. Στη συνέχεια, όμως, δεν άλλαξε κάτι, αφού οι Ρώσοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με σερί 7-0 ανέβασαν το υπέρ τους προβάδισμα στο 78-69, με αποτέλεσμα η πλάστιγγα να γείρει ουσιαστικά προς το μέρος τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 43-31, 61-54, 82-70.

ΡΩΣΙΑ (Σεργκέι Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 30 (6), Φρίντζον 14 (2), Αντόνοφ, Ζούμπκοφ 5 (1), Χβόστοφ 5 (1), Μοζγκόφ 11 (11 ριμπάουντ), Βορόντσεβιτς 11 (3), Ντμίτρι Κουλάγκιν, Κουρμπάνοφ 6 (1).

Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Τζο Πράντι): Τζόνσον 7 (1), Μόκφορντ 2, Οκερεαφόρ 5, Κλαρκ 21 (4), Μάρεϊ 10 (2), Μπόατενγκ 2, Νέλσον 4, Ατσάρα, Ολασένι 19.

Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία