Ευρωμπάσκετ 2017: «Βόμβα» από Λετονία, νίκησε τη Ρωσία!

Τεράστια έκπληξη από τη Λετονία που ισοπέδωσε τη Ρωσία

Σπουδαία νίκη για την Λετονία που επικράτησε 84-69 της Ρωσίας, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ. Πρωταγωνιστής για την Λετονία ήταν ο Τίμα που είχε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σβεντ με 21.

Η Λετονία κόντραρε στα ίσια την Ρωσία στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στην συνέχεια ο Κρίσταπς Πορζίνγκις «φορτώθηκε» γρήγορα με 4 φάουλ και ο Μπάγκατσκις αναγκάστηκε να τον αποσύρει στον πάγκο. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στην Ρωσία να κάνει επιμέρους σκορ 12-3 και να ξεφύγει με 11 πόντους (39-28 στο 17΄), διαφορά που κράτησε μέχρι το ημίχρονο (44-34). Στο δεύτερο μέρος οι Λετονοί βελτιώσαν αισθητά την άμυνα τους και άρχισαν σιγά σιγά να «ροκανίζουν» την διαφορά. Στο 28΄ ο Τίμα, ο καλύτερος παίκτης της Λετονίας, κατάφερε με τρίποντο να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 50-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Λετονία συνέχισε να προηγείται σταθερά με βραχεία κεφαλή, αλλά στα τελευταία πέντε λεπτά πήρε «αέρα» 10 πόντων (61-71 στο 36΄) και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Ο Σβεντ πάλευε μόνος του για τους Ρώσους, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν αρκετή και έτσι με το τελικό 69-84 η Ρωσία υπέστη την πρώτη ήττα της στην διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 44-34, 52-52, 69-84.

ΡΩΣΙΑ (Σεργκέι Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 21 (2), Φριτζόν 5, Ίβλεφ, Αντόνοφ 6, Ζούμπκοφ 7 (1), Χβοστόφ 3 (1), Μοζγκόφ 16, Βοροντσέβιτς 4, Ντ. Κουλάγκιν 2, Μ. Κουλάγκιν, Κουρμπάνοφ 5 (1).

ΛΕΤΟΝΙΑ (Αϊναρς Μπαγκάτσκις): Πορζίνγκις 11, Μπλουμς, Ντάιρις Μπέρτανς 8 (1), Τίμα 22 (1), Σμιτς 11, Γιανίτσενοκς, Στρέλνιεκς 9 (1), Σκέλε, Γκραζούλις, Πέινερς 4, Μέιερς 10, Ντάβις Μπέρτανς 9 (1).

Τένις: Πρόκριση στα ημιτελικά της Βαρκελώνης για τον Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος
Άρσεναλ: Πέθανε ο πρώην πρόεδρος των «κανονιέρηδων», Σερ Τσιπς Κέσγουικ
Βαγγέλης Μαρινάκης: «Να κυνηγάτε τα όνειρά σας»